logo


iPhone şarjınız bir hafta dayanabilecek

iPhone şarjınız bir hafta dayanabilecek

Intelligent Energy isimli İngiliz firması büyük bir yeniliğe imza atarak hidrojen destekli pil üretti. En az iki sene sonra kullanıma sunulabilecek olan yenilikle pil ömrü bir haftaya kadar uzayabiliyor.

İngiliz teknoloji firmasının iddiasına göre akıllı telefonlarda devrim yaratacak nitelikte bir yeniliğe imza atıldı. Bir haftaya kadar dayanabilen piller iPhone’lara adapte edildi. Henüz prototip aşamasında bulunan hidrojen pilli iPhone 6 modeli şuan içinde hem şarj edilebilen pili hem de hidrojenle çalışan pili bulunduruyor. İngiliz firmasının patentini aldığı teknoloji hidrojen ve oksijeni birleştirerek elektrik üretimine dayanıyor ve atık olarak sadece az miktarda su ve ısı üretiyor.

TELEFONUN GÖRÜNÜŞÜNDE DEĞİŞİKLİK YOK

iPhone 6’nın tasarımı ve boyutunda hiçbir değişiklik yapmadan bu teknolojiyi geliştiren İngiliz firmasının Apple ile yakından çalıştıklarına inanılıyor. Telefonda gerçekleşen tek değişiklik altında bulunan deliklerin fazlalaşmış olması. Hidrojenle çalışan pilin ürettiği suyun buharlaşıp dışarı çıkmasını kolaylaştırması için bu değişiklik gerekli görülmüş.

Intelligent Energy isimli firmanın başkanı Henri Winand, Apple ile ilgili bir yorum yapmaktan kaçınsa da, “Şu anda hidrojenli yakıtla çalışan pili geliştirmiş durumda olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Geliştirdiğimiz teknoloji, mevcut telefonun pilinin kapladığı yeri ve kasasını değiştirmeden uygulanabilir durumda bulunuyor. Bu çok büyük bir adım çünkü eğer yeni bir şeyler yapmak istiyorsanız öncelikle insanların rahatlıklarını gözetmeniz gerekir” dedi.

Apple ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+10 = ?