logo


iOS 6’ya Nasıl Geri Dönülür?

523500_10152042506793125_759808220_niOS 7 hakkında artık herkesin bir fikri var. Kimisi beğeniyor, kimisi eleştiriyor, kimisi hataları düzeltilse daha iyi olur diyor. Fakat sonuçta iOS 7’nin bir takım eksikleri olduğu belli. Kimse de buna katlanmak zorunda değil.

Eğer “yanlışlıkla” iOS 7 yüklediyseniz ve yaptığınızdan pişmansanız, iOS 6’ya geri dönmek isteyebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını basit bir kaç adımda anlattık.

Yedekleme

Telefonunuzu yedekleyin. Bunu ister iTunes üzerinden isterseniz internette bulabileceğiniz üçüncü parti yazılımlar ile yapın ama mutlaka yedekleyin. iOS 6’ya döndüğünüzde telefonunuzdaki her şey silinecek.
iOS 6 indirme
iOS 6’nın en son sürümünü indirmeniz gerekiyor. Apple’ın sitesinin derinliklerinde restore dosyalarını bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken CDMA değil, GSM versiyonunu indirmeniz. İndirmeniz gereken sürüm iOS 6.1.4.

DFU modu

iPhone’unuzu Device firmware Update moduna getirmeniz gerekiyor. Telefonu bilgisayarınıza bağlayın ve Home ile güç tuşuna 10 saniye basılı tutun. Daha sonra güç tuşunu, ama yalnızca güç tuşunu bırakın, Home tuşuna 10 saniye kadar daha basılı tutmaya devam edin. Ekran siyah kalacak, ama iTunes recovery modunda bir cihaz algılayacak. Buraya kadar her şey iyi. iTunes’un karşınıza çıkartacağı tüm restore isteklerini görmezden gelin.

1

iTunes içerisindeki iPhone panelinizi açın ve Restore iPhone butonuna shift tuşuna basılı tutarak tıklayın. Mac kullanıyorsanız option tuşuna basılı tutarak tıklayın.
2

Bunu yaptığınızda bir diyalog kutusu açılacak ve demin indirdiğiniz .ipsw dosyasının nerede olduğunu soracak. Dosyayı belirleyip yüklemeye başlamasını söyleyin. Bitti, bu kadar. Bundan sonra telefonunuza iOS 6.1.4 yüklenecek ve iOS 7′den kurtulmuş olacaksınız.
Eğer Find My iPhone özelliğini kullanıyorsanız, bu özelliği kapatmadığınız sürece bazen bu yöntem işe yaramıyor. Telefonunuzu açın, özelliği kapatın ve yukarıdaki adımları tekrar deneyin.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+9 = ?