logo


İnternete yeni zamlar kapıda

AKN’siz tarifelere yüzde 100 zam yapan Türk Telekom, toptanhat kiralama bedelini de yüzde 66 artırdı. Operatörlerin yüzde 86 zam yapacağısöyleniyor.

Adil kullanım kotasız (AKN) internet paketlerine geçen hafta yüzde 100’ün üzerinde zam yapan Türk Telekom (TT), diğer operatörlere sunduğu toptan hat kiralama bedelini de yüzde 66 civarında artırdı. TT’nin yeni tarifeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanırsa, diğer operatörler de artan maliyetleri müşterilerine yansıtmak zorunda kalacak.

YILBAŞINDA ZAM

Böylece yılbaşında hizmete sunacakları AKN’siz internetpaketlerinin fiyatlarına zam yapacaklar. TurkNet Bireysel İş Biriminden SorumluGenel Müdür Yardımcısı Sinan  Kurmuş,TT’nin yeni hat kiralama bedellerini eski müşterileri için düşük hızda yüzde66, yüksek hızda ise yüzde 4.6 artırdığını belirterek, “Üzerine vergileri dekoyunca operatörlerin yapacakları zam oranı bu rakamların çok daha üzerindeolacak” dedi. Kurmuş, “Alternatif operatörün 16 Mbps hızındaki internet içinKDV dahil Türk Telekom’a vereceği para 43 TL civarında. Satarken hiç kâretmese, başka hiçbir masrafı olmasa bile 58 TL’ye satması gerekiyor. Ancaksatış, destek, altyapı masraflarını ve yüzde 25.5 KDV ve Özel İletişimVergisi’ni koyarsanız vatandaşa satışı 80 TL’yi bulur. Bu da yüzde 86 zamdemek” dedi.

UCUZ İNTERNET 2020’DE

ELON Musk’ın SpaceX şirketi, ABD Federal İletişimKomisyonu’ndan ek 7 bin 518 uydu daha ateşleme onayı aldı. Böylece SpaceX’in2020 ortasında 12 bin uydu ile internet ağı kurmasının önünde hiçbir yasalengel kalmadı. Uydular, internet altyapısının bulunmadığı veya yetersiz kaldığıbölgelerde ucuz internet hizmetini sürdürülebilir kılacak.

Kaynak:Sözcü/Nuray Tarhan


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+9 = ?