logo


İnsanlar korkudan sakalını kesiyor!

misir-sakal Ordunun açıklamasının ardından Mursi yanlıları sessizliğe büründü. İnsanların sakallarını kesmeye başlaması intikam eylemlerinden duyulan endişeyi ortaya koydu

Mısır’da Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi’nin canlı yayında devlet televizyonundan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiğini ve erken seçimlere gidileceğini açıklamasının ardından, muhalifler sokaklara döküldü. Tahrir Meydanı’nda bulunan Mursi’nin istifasını talep eden muhalifler, sevinç gösterilerinde bulundu.

Tahrir’de kutlama

Ordunun açıklama yapmasının beklendiği saatlerde, Mursi destekçileri ile muhalifler arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Tanklar, Kahire Üniversitesi çevresinde ordunun açıklama yapacağı bildirilen saatlerden itibaren konuşlanmaya başladı. Üniversite etrafında toplanan muhalifler ile Mursi’ye destek veren gruplar arasında taşlı sopalı çatışmalar yaşandı. Kahire Üniversitesi’ni ablukaya alan tanklar, burada çatışan gruplara müdahale etti.
Mursi karşıtlarının ilk günden itibaren toplandığı Tahrir Meydanı ise ordunun açıklamasının ardından lazer ve havai fişek gösterilerine sahne oldu. Meydanı dolduran kalabalık, Mursi’nin görevden alınmasını sevinçle karşıladı. Kahire genelinde arabaları ile sokağa dökülen muhalifler, sabahlara kadar korna çalarak Mursi’nin gidişini kutladı. Genç yaşlı demeden geç saatlerde sokağa çıkan muhalifler, sloganlar ve şarkılar eşliğinde sevinç gösterilerinde bulundu.

Ordunun açıklamasının ardından, Mursi destekçileri sessizliğe gömüldü. Muhammed Mursi’nin iktidarı bırakmasını isteyenler Tahrir Meydanı’nı doldururken, destekçileri ise Nahda Meydanı, Rabia-tül Adeviyye Camii ve Kahire Üniversitesi önündeydi. Genelkurmay Başkanı Sisi’nin açıklaması öncesindeki gergin saatlerde, askerler zıhlı araçlar ve tanklarla Mursi destekçilerinin toplandığı alanlara ilerlerdi. Ordu, Mursi yanlılarına müdahale olmadığını, güvenlik çemberine alındıklarını açıkladı. Ancak Amerikan televizyonu CNN’e konuşan Müslüman Kardeşler sözcüsü Gehad el-Addad, askerlerin meydanın kuzey ve güney girişlerini kapattığını, kendilerini uzaklaştırmaya çalıştığını söyledi.

Ateş açıldı iddiası

El-Addad, askerlerin havaya uyarı ateşi açtığını ve bir Müslüman Kardeşler üyesinin bacağından vurulduğunu söyledi. Akşam Mursi yanlılarının gösterileri devam ederken ilerleyen saatlerde birçok kişi sessizce oturmaya başladı, zaman zaman ordu ve Sisi karşıtı sloganlar atıldı. Rabia-tül Adeviyye Camii’ndeki göstericiler, hoparlörlerden yayınlanan Musri’nin eski ses kayıtlarını dinledi.

Mısır’da seçimlerde gözlemci faaliyeti yürüten National Democratic Institute’ten (Ulusal Demokratik Enstitü) Hafsa Halawa ise ordunun yarattığı tedirginliği Twitter’dan yazdığı “Şimdiden birçok insanın intikam şiddeti korkusu ile sakalını kestiğini duydum. Erkek kardeşim de sakalını kesmeyi düşünüyor” mesajı ile anlattı.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+3 = ?