logo


İnsan kaçakçılarına müdahale eden asker şehit oldu

İnsan kaçakçılarına müdahale eden asker şehit oldu

“Çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur”

Suriye’den Hatay’a kaçak yollarla geçmek isteyen insan kaçakçıları bir askeri şehit etti.

İnsan kaçakçılarına müdahale eden asker şehit oldu1

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı bugün saat 08.17’de yaptığı açıklamada, 14 Şubat 2016 tarihinde saat 19.15’te Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ndeki Görentaş Sınır Karakolu’nda görevli askerlerin Suriye sınırından Türkiye’ye yasa dışı geçişinde bulunan bir grupa müdahale ettiği belirtildi. Açıklamada, “Çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur. Kahraman şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz” denildi.

DENİZLİ’YE ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Hatay’ın Yayladağı ilçesi Suriye sınırında insan kaçakçılarına müdahale ederken şehit olan Mustafa Uygun’un Denizli’deki baba evinde yas var.

İnsan kaçakçılarına müdahale eden asker şehit oldu3

Yayladağı’nda Suriye sınırından geçmek isteyen insan kaçakçılarına müdahale ederken bıçaklanarak şehit edilen Mustafa Uygun’un şehadet haberi, askeri yetkililer tarafından Pamukkale ilçesi Pamukkale Mahallesindeki babası Cevdet Uygun ile annesi Keziban Uygun’a iletildi.
Şehidin yakınları ve vatandaşlar, acı haber üzerine eve geldi. Şehidin baba evine Türk bayrağı asıldı.
Uygun’un altı ay önce göreve başladığı ve 1,5 ay önce nişanlandığı öğrenildi.

HATAY VALİSİ: 4 KİŞİ GÖZALTINDA, SİLAH BULUNDU

Hatay Valisi Ercan Topaca, Yayladağı ilçesi Güveççi Mahallesi’nde dün akşam insan kaçakçılarına müdahale sırasında bir askerin şehit olmasıyla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını, askere ait silahın da bulunduğunu bildirdi.
Topaca, Valilikte İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam acı bir olay yaşandığını, sözleşmeli onbaşı Mustafa Uygun’un (22) şehit olduğunu anımsattı.
Olayın 19.15 civarında, Güveççi Hudut Karakolu’nun yakın bir noktasında meydana geldiğini aktaran Topaca, şunları kaydetti:
”Askerimizin, kaçak sınır geçişi yapmak isteyenlere müdahale ederken ormanlık ve çalılık alanda şehit edildiği anlaşıldı. Olayın hemen arkasından konunun araştırılmasıyla ilgili adli ve idari çalışmalar başlatıldı. Birtakım tedbirler de almak suretiyle faillerin bulunması için arama tarama faaliyetleri başlatıldı. Olayın aslının insan ticareti yapanlar vasıtasıyla işlenen bir cinayet olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü o bölge gerek Suriye gerek Türkiye tarafında bu tür faaliyetleri yapmak isteyen çok sayıda kişinin olduğu bir bölgedir. Aldığımız tedbirler vardı.”

Topaca, kentin Suriye ile 276 kilometre sınırı bulunduğunu, bunun bir kısmına duvar yapıldığını hatırlatarak, “Duvar olmayan yerlerden veya duvarlara merdiven dayayarak atlamaya çalışan çok sayıda insan var. Ortalama günlük yakalanan bin, bin 500 kişiye kadar da çıkıyor. Her gün ortalama 500 kişi civarında yakalanıyor. Tabii bu kadar geniş sınır içerisinde ormanlık alanlardan da zaman zaman boşluklardan yararlanarak Türkiye tarafına geçişler var. Geçişler insan ticareti yoluyla oluyor. Suriye tarafında bu işi organize eden bir ekip var. Onları da takip ediyoruz. Onlara destek olan Türkiye tarafından da bazı kişilerin olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Yaşanan olayın bununla bağlantılı olduğunu ifade eden Topaca, “Dün akşamdan beri yapılan çalışmalarda, olayla ilgili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında, sorguları devam ediyor. Askerimizin silahını da alıp gitmişlerdi. Sabahki arazi aramasında silah bulundu. Onun bulunması önemli bir delil olacaktır. Bütün boyutlarıyla konu inceleniyor” bilgisini verdi.
KAÇAK YOLLARDAN SINIRI GEÇENLERE BİLET VERİLMEYECEK
Topaca, jandarma ve emniyet ortak bir çalışma yaptıklarını, kısa süre içerisinde olayın aydınlatılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Kaçak insan geçişleriyle ilgili çok yoğun tedbirler aldıklarını belirten Topaca, ”Bu yönde bir tepkinin olacağı konusunda sosyal medyada askerimizi kötüleyen, askerin oradan gelenlere sert muamelede bulunduğunu, taciz ettiğini, gerçek dışı beyanlarla askerimizin hareket alanını kısıtlayacak şekilde yayın yapanlar vardı. Bunları da bu insan tacirlerinin kasıtlı bir şekilde yaptığını biliyoruz. Çünkü bunu değişik ortamlarda sözlü olarak da arkadaşlarımıza dile getiriyorlardı” dedi.
Topaca, insan tacirlerinin, askerlerin çalışma aşkını kıracak, onları görev yapamaz hale getirecek beyan ve yayınlarının dikkate alınmamasını istedi. Basın kuruluşlarının da sorumlu davranması gerektiğini vurgulayan Topaca, “Kamu düzeninin sağlanması anlamında, bunlar önemli şeylerdir. Askerimizin, polisimizin moralini bozacak, onları töhmet altında bırakacak şekilde, olmayan şeyleri olmuş gibi göstererek, askerimizin, polisimizin kişisel sayfalarından fotoğraflarını indirmek suretiyle altına da birşeyler yazarak sosyal medyada dağıtmak ve iftira atmak suçtur. Onların da takibini yapıyoruz” diye konuştu.

Kaçak yollardan sınırı geçen mültecilere, son aldıkları kararla otogardan bilet verilmeyeceğine dikkati çeken Topaca, bu kişilerin sınır dışı edileceğini söyledi.

İzinli ve devletin öngördüğü şekilde mülteci ve misafir statüsü dışında gelenlere toleranslı davranmanın mümkün olmadığının altını çizen Topaca, şöyle konuştu:

”O yönde aldığımız tedbirler devam edecek. Bu olayın gerçekleştiği Güveççi, Görentaş gibi o civardaki köylerimizde yasa dışı şekilde ikamet eden yabancı uyruklu kişileri de oradan tahliye ediyoruz. Çünkü oralar birinci veya ikinci derece askeri yasak bölgedir. Oralarda yabancı uyruklu kişilerin olması da söz konusu değildir. Oralarda onların bulunmasına, yaşamasına, toplanmasına izin vermiyorduk. O köylerin içinde de kiralık veya değişik şekilde kalanlara da izin vermeyeceğiz. Kartları varsa, kimlik kayıtları yapılmışsa biz onları kardeşimiz olarak kabul ediyoruz. Bir şekilde keyfi bir seyahat değil bu. Karşıdaki çatışmalardan ve insani sebeplerden dolayı bize sığındıkları için yasal yollardan sığınanları ülkemizin değişik yerlerindeki kamplara gönderme faaliyetleri devam edecektir.”

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+8 = ?