logo


İnşaat alanında asansör yere çakıldı:10 ölü

mecidiyekoy-deki-insaatta-asansorMecidiyeköy’de rezidans inşaatındaki asansör kazasında 10 işçi öldü. Kazanın ardından inşaatın iş güvenliği sorumlusunun da bulunduğu 8kişi gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör saat 20.00 civarında 32. kattan zemine çakıldı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans, polis ve AFAD ekibi sevk edildi. Kurtarma çalışmalarında 10 işçinin cesedine ulaşıldı. Cenazeler Şişli Etfal Hastanesi morguna kaldırıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da gecenin ilerleyen saatlerinde olay yerine gelerek incelemede bulundu.

Arbede Yaşandı

Olay yerinde çevik kuvvet polsleri de geniş güvenlik önlemi aldı. Vali Mutlu’nun içeride incelemede bulunduğu sırada içeri alınmayan işçilerle polis arasında zaman zaman arbedeye dönüşen tartışmalar yaşandı. Kurtarma çalışmaları saat 02.00 civarinda sona erdi.

Vali Mutlu’dan Açıklama

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli’deki inşaatın asansörünün zemine düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Asansörde hayatını kaybedenlerin hastaneye götürüldüğünü açıklayan Vali Mutlu, “Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağolsun.” dedi

Öncesinde olay yerinde açıklama yapan Vali Mutlu, ihmal ve mağduriyet varsa bunları tespit edip, sorumlularla ilgili her türlü işlemin yapılacağını ifade ederek şunları ifade etmişti:

“Olay mahallinde asansörün boşluğa düştüğü yerde de bizzat müşahade ettim ve bilgi aldım ve gördüm. Maalesef görünen hayatını kaybetmiş 3 kardeşimiz daha var. Dolayısıyla şu andaki sayımız; maalesef 10 olarak gözüküyor ama bu sayının artıp artmayacağı konusunda da net birşey söyleyemiyorum. Çünkü asansörün boşluktan düşmesiyle birlikte asansör boşluğuna inmiş ve o alanda yapılan bir çalışma. Çalışma bitirilebilmiş değil.

Dolayısıyla yük ve işçilerin bir arada bulunduğu bir yerde, itfaiye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. O nedenle, kesin rakamı şu anda verme imkanım yok ama asansörün içinden çıkarılan 7 kardeşimizle birlikte, şu anda çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz itibarıyla 10 işçi şehidimiz var. Mekanları cennet olsun. Ailelerine sabırlar diliyorum. Çok büyük bir kayıp. Tabi olay yerinde yaralı söz konusu değil. Bu olay yerinden yaralı çıkmaz. Çıkarttığımız her kayıp maalesef hayatını kaybetmiş olarak çıkacaktır.”

Şirket Sorumlusu 8 Kişi Gözaltında

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olay yerine gitti ve incelemenin ardından şunları söyledi: “Bir kaza olarak hiçbir zaman kabul edilebilmesini düşünmüyoruz kaza olmaması lazım. 32’nci kattan bir asansörün boşluğa düşmüş olması işçi kardeşlerimizle birlikte elbette tedbirler noktasında nelerin eksik olduğunu sorgulamamızı icap ettiriyor. Asansörün içinde inşaat malzemesi olduğu görülüyor. İş güvenliği açısından hangi kusurların olduğu adli makamlar tarafından açıklanacaktır. Saat 19’da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. İtfaiyeye gelen ihbar 19.45. Dolayısıyla iş saatinin, çalışma saatinin dışına taşmış. Hayatını kaybedenlerin hak hukuku, ailelerin hak hukuku, mutlak suretle kusuru ihmali kim varsa ortaya çıkarılacaktır. İnşaatın sorumlusu olan adli makamların değerlendirdiği 8 kişi gözaltında.”

İstanbul Valiliği asansör kazasında ölen işçilerin isimlerini açıkladı. İsimler şöyle: 1. Tahir KARA 2. Hıdır Ali GENÇ 3. İsmail SARITAŞ 4. Bilal BAL 5. Cengiz TATOĞLU 6. Murat USTA 7. Menderes MEŞE 8. Vahdet BİÇER 9. Ferdi KARA 10. Cengiz BİLGİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olay yerinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şişli’deki bir inşaatta meydana gelen asansör kazasına ilişkin, “Tüm yönleriyle olay açık bir şekilde ortaya çıkarılabilecek. İhmal, kusur nerede var ise bunların üzerine gidilecek” dedi.

Bakan Çelik, 10 işçinin hayatını kaybettiği inşaatta incelemelerde bulundu. Çelik, kazanın yaşandığı inşaatın zemin katında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mecidiyeköy’de bahse konu inşaatta maalesef dün akşam saat 19.00 sularında tüm milletimizi üzüntüye garkeden müessif bir kaza ile karşı karşıya kaldık. Bu meydana gelen müessif olayın neticesinde 10 çalışanımız, 10 emekçimiz ne yazıkki hayatını kaybetti. Öncelikle hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün milletimizin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

“Yaşanan bu olaylar neticesinde bir daha yaşanmaması konusunda hep temennilerimizi ifade ediyoruz. Bu konuda gerek işverenlerin gerekse tüm yetkililerin gerekli sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri konusunda tüm ikazlara rağmen maalesef dün akşam böyle bir feci ve hepimizi üzüntüye boğan bir tabloyla karşı karşıya kaldık” diyen Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Olayın neden, nasıl olduğu konusunda bizlere, şu anda yaptığımız değerlendirmede eldeki bilgi, bir yük asansörünün malzeme taşıyan ve katlarda genellikle ağırlıklı olarak kartonpiyer ve benzeri işler yapan işçilerimizin malzeme taşırlarken, malzemeyle birlikte çıkarlarken, asansörün raylı sistemden çıkması neticesinde malzemelerle beraber asansör boşluğuna düşmelerinden meydana gelen son derece üzüntü verici bir tablo. Bunun ötesinde bunun nereden kaynaklandığı, sebeplerinin ne olduğu, bu arızanın neden kaynaklandığı konusunda ise tabiki gerek idari gerekse adli soruşturmalar devam ediyor. Teknik düzeyde bakanlığımıza bağlı müfettişler olayı duyulur duyulmaz, iletilir iletilmez ilk andan itibaren herkes görevinin başında ve bu olayın nereden kaynaklandığı konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar. Kısa süre içerisinde, bu yük asansöründe meydana gelen arızanın nedeninin ortaya çıkacağının inancı içerisindeyim.”

Çelik, şunları kaydetti:

“Tabiki burada ihmali olan özellikle ilgili mevzuat çerçevesinde iş güvenliği uzmanının, iş sağlığı uzmanı bulundurma zorunluluğu var. Bunlar nasıl raporlar verdiler, nasıl bir değerlendirme yaptılar, burada çalışma koşulları ile ilgili durum nedir, savcılık zaten olayın üzerinde. Sayın Valinin kaydettiğine göre şu anda 8 kişi gözaltında bulunmakta. Tüm yönleriyle olay açık bir şekilde ortaya çıkarılabilecek. İhmal, kusur nerede var ise bunların üzerine gidilecek. Temennimiz tabii bu olayların bir daha yaşanmaması ve medya olarak sizlerde öyle tahmin ediyorum, olay anından itibaren burada olup biten tüm inşa faaliyetlerini, bütün açıklığıyla, öyle tahmin ediyorum belgelediniz, ortaya koydunuz. Tüm bu yönleriyle de inşa faaliyetleriyle de konunun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Bu yoğunluğun içerisinde baktığınız zaman bir anlamda da kazanın olmaması büyük bir şans diyesim geliyor. Çünkü 10 tane can kaybetmişiz. Bunun çok farklı nedenleri olabilir, sebepleri olabilir. Bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkmasında yarar var. Biz bu konuda üzerimize düşen ne ise onları yerine getirme gayreti içerisinde olacağımızı tekrar belirtmek istiyorum. Tekrar milletimizin başı sağolsun. Kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine sabır temenni ediyorum.”

Basın mensuplarının “Bu süre içinde inşaat devam edecek mi, durdurma gibi bir durum söz konusu mu?” sorusuna ise Çelik, “Bu olaydan sonra tabii devam etmesi söz konusu değil. Tüm bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra tabiki ona göre değerlendirilip yeni kararlar alınacaktır” yanıtını verdi.

Bakan Faruk Çelik’e incelemeler sırasında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu eşlik etti.

Kazanın yaşandığı inşaatın girişinde çevik kuvvet polisleri barikat kurarak bekliyor. Öte yandan olay yerinde kazayı protesto etmek isteyen ölen işçilerin arkadaşlarıyla polis arasında yaşanan arbedenin ardından olay yerine 3 TOMA gelerek önlem aldı.

15 gün önce arıza yapmış

İddiaya göre asansör 15 gün önce arıza yaptı. Şantiye şefi bunun üzerine durumu yönetime bildirdi. Ancak asansörün tamiri için ödenek ayrılması beklenirken bu kaza meydana geldi.

Turonlar’dan Açıklama

Kaza ile ilgili Torunlar GYO’dan bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada inşaat ve tüm faaliyetlerin durdurulduğu belirtildi.

İşte o yazılı açıklama:

“Eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde devam etmekte olan inşaatımızdaki ayrıntıları henüz bilinmeyen bir nedenle gerçekleşmiş olan elim asansör kazası ile ilgili bilgilendirme:

1.Bu kaza ile ilgili adli soruşturma derhal başlatılmıştır. Sonuçlarını en yakın takipçisi olarak izleyeceğiz.

2. Kurumumuzca olayın bütün yönleriyle araştırılması için gerekli teknik ekipler görevlendirilmiştir.

3. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediğimiz işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin her türlü hakkı hukuku tüm alt yüklenicilerde çalışanlar da dahil sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır.

4. İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra tekrar faaliyete geçilecektir.

5. Konunun gerek teknik ayrıntısı gerekse bütün yönleriyle bilgilendirilmek üzere bugün saat 10.30’da Dedeman Hotel‘de kurumumuzca bir basın toplantısı düzenlenecektir. Ayrıca yarından itibaren iki saat aralıklarla gerekli bilgilendirme yapılacak, gelişmeler medyamız, kamuoyu, rahmetli işçi kardeşlerimizin yakınlarına iletilecektir.

Saygılarımızla
Torunlar GYO”

160 metrelik 3 kule var

Torunlar GYO tarafından Ali Sami Yen arsası üzerinde hayata geçen Torun Center projesinde 160 metrelik 3 kule bulunuyor. 2015’in ağustos ayından tamamlanacak projenin arsa dahil yatırım maliyeti ise 1 milyar lirayı buluyor. 160 metrelik kulelerin ikisi konut, biri de ofis bloğu olarak tasarlanıyor. Proje bittiğinde kulelerde kat sayısı 42 olacak.

Sarıgül’den Açıklama

Şişli Belediyesi Başkan Vekili Emir Sarıgül, olayla ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi. Sarıgül şunları söyledi:

“Hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Asansörün 22’nci kattan, kardeşlerimizi, emekçi kardeşlerimizi taşıyan asansör aşağıya düşmesi neticesinde olan bir hadise. Şu anda gerek belediyemiz olarak, belediyemiz sağlık ekipleri, büyükşehir itfaiye, AKUT ve polis koordineli olarak çalışıyoruz. Şu anda cesetlerle yani vefat eden kardeşlerimizin tam olarak sayısını belirlemek üzere yoğun bir şekilde içeride çalışmalar var. Biz de belediyemiz olarak herhangi bir aksaklık var mı yok mu onlarla ilgili geniş çaplı araştırmalarımıza devam ediyoruz. Şu an ölen emekçi kardeşimizin sayısı iki ama bunun bir veya iki tane daha artabileceğini içerideki arkadaşlardan aldığımız bilgi neticesinde söyleyebiliriz. Biz Şişli Belediyesi olarak bütün ekiplerimizle sabaha kadar çalışmaların başında olacağız. Bir iki saat sonra tüm neticeyi kamuoyuyla paylaşacağız“

Sırrı Süreyya Önder: “Yaşanan Kaza Değil Cinayet”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri, asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatında incelemelerde bulundu. HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaşananın kaza değil cinayet olduğunu ve sorumlusunun da katil olarak yargılanması gerektiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü ve Devrimci İşçi Sendikası (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatında incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ertuğrul Kürkçü, inşaat alanını gezdiklerini, işçilerin yaşam ve çalışma koşullarının sağlıksız olduğunu söyledi. Kürkçü, incelemeler sırasında çektiği fotoğrafları da basın mensupları ile paylaştı.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise yaşananın bir cinayet olduğunu belirterek, “Bu bir kaza olsaydı eğer bir gün de bu işverenlerden birinin ölmesi gerekirdi di mi? Bakın trafiğe kaza diyoruz zengini de ölüyor fakiri de ölüyor. Ama buraya kaza diyoruz, ölenlerin tamamı emekçi. Siz bir gün bir maden sahibinin madende öldüğünü duydunuz mu? Bir gün bu müteahhitlerden biri, kendi, çoluğu, çocuğu burada hayatını kaybetti mi? Bunun adı cinayettir. Sorumlular katil olarak yargılanmalıdır” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise işçilerin yaşam koşullarında değinerek “İçeride herhangibir yetkili görmedik. Bin 500 inşaat işçisi arkadaşımız hem çalışıyorlar hem yaşıyorlar. Otopark olarak ayrılmış alanda bin 500 işçi arkadaşımız son derece kötü, havalandırması olmayan, ışık almayan koğuşlarda yaşıyorlar. Hiçbir sağlık önlemi alınmamış durumda” diye konuştu.

Dev Projenin Ofis Kuleleri 42 Katlı

Mecidiyeköy’de eski Ali Sami Yen Stadumu’nun bulunduğu yerde yükselen rezidans kuleleri, ofis ve bahçe ofisleriyle dikkat çeken proje, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı imzasını taşıyor. Kaba inşaatının büyük bölümü biten kuleler, 500 milyon doları aşan bir yatırımla inşa ediliyor. 2015 yılı sonbaharında tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanan Torun Center’ın ofis kuleleri 42 kat, rezidans kulesi ise 36 kattan oluşuyor. Toplam 3 kule halinde yükselen proje “Üç Büyükler” sloganı ile tanıtılmıştı. İnşaat alanı 241 bin metrekare olan projede konutların metrekaresi 5 bin 500 dolardan satılmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+10 = ?