logo


İngilizler oylama öncesi döviz bürolarına akın etti!

f_ccd_197186816631

İngilizler, Brexit oylaması öncesi sterlinde düşüş riskine karşı dolar ve euro almak için döviz bürolarına koştu.

İngiltere Posta İdaresi’nin döviz bürosu bölümünün verilerine göre Salı günü satışlar bir önceki yılın aynı gününe göre yüzde 49 artış gösterdi. Online satışlarda ise yüzde 381’lik artış görüldü. BusinessHT’de yer alan habere göre, haftasonundan bu yana döviz alışları ise yüzde 74 artış gösterdi.

İdare, referandum öncesi euro ve dolar alımının hızlı bir yükseliş gösterdiğini belirtti.

İngiltere’de dün yayımlanan bir kamuoyu yoklamasında AB’de kalma yanlılarının üstünlüğünün azaldığı görülmüştü. Finansal bahisçi IG şirketi tarafından Survation’a yaptırılan ankete göre AB’de kalma yanlıları yüzde 45, ayrılma yanlıları ise yüzde 44 oy almıştı.

Dünyaca ünlü spekülatör George Soros, Birleşik Krallık’ta perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) referandumunda sandıktan Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması) kararının çıkmasının ülkeyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunmuştu.

Sandıktan Brexit kararının çıkması halinde ilk olarak sterlinin sert ve hızlı düşeceğine dikkati çeken Soros, bu devalüasyonun, kendisinin ‘hedge fon’ yatırımları üzerinden önemli kazançlar elde ettiği, Eylül 1992’deki yüzde 15’lik devalüasyondan çok daha büyük ve yıkıcı olacağını beklediğini belirtmişti.

Soros yazısında “Şimdiki piyasa fiyatlandırmasının işaret ettiği beklentiler göz önünde bulundurulursa, Brexit’in ardından sterlin en az yüzde 15, muhtemelen yüzden 20’den fazla, düşecek. Eğer sterlin bu seviyeye düşerse, ironik bir biçimde bir sterlin bir euroya eş değer olacaktır.” yorumunda bulundu.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

3+1 = ?