logo

İngilizce Öğrenmeyen Kaldı mı ?

Başlık:
Kendinizi yabancı dilde geliştirmek istediğiniz zaman yapmanız gereken şey bunun yollarını araştırmak, sizin için uygun olanı seçmek ve uygulamaya geçmektir. Dünya genelinde İngilizce yabancı diller sıralamasında ilk sırada yer alır. Tüm dünyada genel geçer dil İngilizce olduğu için yurt içinde veya yurt dışında bu dili bilmenin avantajlarını yaşadığınızda mutlu olursunuz çünkü hiçbir sıkıntı ve problem yaşamadan, bir sözlüğe veya bir yardımcıya ihtiyaç duymadan kendinizi ifade etmişsinizdir ve işlerinizi halletmişsinizdir. İngilizce öğrenmek belki ilk başta size zor ve zahmetli gelebilir ama bu işin tekniğini, yöntemlerini öğrendiğinizde ve bunları uygulayarak bu dili öğrenmeye başladığınızda hiç de düşündüğünüz gibi zor olmadığını göreceksiniz. Kendinizi kandırmadan, bir iki haftada öğrenirim diye bir yanılgıya düşmeden sabırla, azimle ve programlı bir şekilde bu işin üstesinden gelebilirsiniz. İngilizce Öğrenmek için seçeceğiniz yöntem size hitap eden bir yöntem olmalıdır.

En kolay ve akıcı öğrenmenizi sağlayacak yöntemi belirlemelisiniz. Dinleyerek mi kolay öğreniyorsunuz, yazarak mı kolay öğreniyorsunuz yoksa tekrarlar yaparak öğrenmek mi sizin için en kolayı? Bunu belirledikten sonra öğrenmeye başlamanız sizin daha çabuk hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Kurumsal İngilizce Eğitimi veren eğitim sistemlerinden faydalanmak istiyorsanız bazı kriterlerinizin olması gerekir. Kurumunuzdaki çalışanlarınızın en iyi şekilde eğitilmesi ve öğrenmesi için gerekli donanıma sahip olup olmadıklarını araştırmanız gerekir. Personelinizin gelişimini takip edip, kurumunuza detaylı raporlar verip veremeyeceklerini, personelinizin sayısıyla mı yoksa eğitimleriyle mi ilgilenen bir eğitim kurumu olup olmadığını araştırmalısınız. Çünkü kurumsal İngilizce eğitimi veren kuruluşlar birçok seçenek sunmaktadır. İsteğe göre şirket merkezinde veya şubelerde yani açık grup ve kapalı grup seçenekleriyle ve yine sizin belirlediğiniz saatlerde eğitim veren kuruluşlar vardır. Personel işe alım sürecinde İngilizce dil yeterliliği sınavı, Business Engilsh (iş ingilizcesi) ve ESP(mesleki İngilizce) olarak çeşitli hizmetler sunan kuruluşlar vardır. Yetişkin eğitimleri konusunda deneyimli eğitmen kadrosu ve iletişimsel eğitme tekniği ile kısıtlı zamana sahip iş hayatındaki kişilerin doğru bir eğitim almasını ve öğrendiklerini gerek günlük gerekse iş hayatında kullanabilecekleri bir sistemle aktarma yönünde ne kadar başarılı olduklarının araştırılması en iyi sonuçların alınması için gereklidir.

İngilizce öğrenirken ana dilde olduğu gibi dilbilgisi kurallarını da öğrenmeniz gerekir. Dilbilgisi kurallarını öğrendiğiniz zaman devrik anlamsız cümleler değil de anlaşılabilir İngilizce cümleler kurduğunuzu görürsünüz. Mesela İngilizce Bağlaçlar ve Edatlara örnekler verecek olursak:

İngilizcede yer ve yön için kullanılan Edatlar:

In: içinde On: üstünde Under: altında In front of: önünde Behind: arkasında Next to: yanında Between: arasında Near: yakınında Bağlaçlar kendi aralarında birçok bölüme ayrılırlar; temel bağlaçlar, zaman bağlaçları, koşul bağlaçları, neden-sonuç bağlaçları, zıtlık bağlaçları olarak.
Temel bağlaçlara örnek verecek olursak:

And: ve But: ama For: çünkü Then: sonra Or: veya Yet: yine de

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?