logo


22 Eylül 2015

İngiliz gazetenin Cerablus iddiası…

İndependent gazetesinin Orta Doğu yazarı Patrick Cockburn’ndan bugün çok dikkat çeken bir yazı geldi. Cockburn, Suriyeli Kürtlerin, kuzeyde sınır kenti Cerablus’u IŞİD’in elinden alma planları yaptığını savundu. Cerablus, Türkiye’nin de dikkatle izlediği bir konumda. İddia sonrası YPG’den de bir açıklama geldi.

Suriyeli Kürtlerin, kuzeyde sınır kenti Cerablus’u IŞİD’in elinden alma planları yaptığını yazan Patrick Cockburn’ün Kobani menşeli haberinde “Bu durum Suriye’nin kuzeyinde “Kürtlerin yükselişinden endişe duyan Türkiye’yi de öfkelendirebilir.” ifadeleri de yer aldı. Habere göre Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nassan, IŞİD’in Tel Abyad’ın ardından Cerablus’tan da çıkartılması için harekete geçeceklerini, ABD ile işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

İDDİA YPG SÖZCÜSÜNE SORULDU

Cerablus, Kürt kantonlarının birleşmesine yönelik kritik bir konumda. Türkiye’nin güvenli bölge projesine ters düşüyor.

Bu iddianın ardından YPG Sözcüsü Redur Xelil Sputnik’e konuştu. Xelil, “Cerablus” iddiası için şunları söyledi: Şimdilik böyle bir planımız yok. Sürece ve atmosfere göre hareket edeceğiz. Süreci izliyoruz nasıl uygun olursa öyle hareket ederiz. Süreç nasıl gerektirirse bizde öyle yaparız.

TÜRKİYE DE DİKKATLE İZLİYOR

Türkiye sınırında PYD’nin kontrolünde bulunmayan tek nokta olan Cerablus hattı ise Türkiye için kritik önemde. Türkiye’nin, PYD’nin haritada Fırat Nehri’nin batısında kalan Cerablus bölgesine yönelik askeri bir harekatta bulunmasını, kuzeyine doğru rejim güçlerinin operasyon yaparak büyük bir göç dalgasına neden olmasını “kırmızı çizgi ihlali” sayacağı iddia ediliyordu.

IŞİD’in bu bölgedeki muhaliflere karşı zafer kazanması durumunda iki sınır kapısının kontrolünün IŞİD’e geçeceğini not eden Ankara, PYD’nin de ilerleyen dönemde bu bölgeden IŞİD’i çıkartması durumunda, Suriye’nin bütün Türkiye sınırına hakim olacağını, Suriye’de bir Kürt hattı kurulacağını da hesabını yapmıştı. Ankara, PYD ve IŞİD’in Cerablus bölgesine hakim olması olasılığına karşı planlamalara başlamıştı. Sınırın Suriye tarafında güvenlik kuşağı oluşturulmasına kadar uzanan planlar masaya gelmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+4 = ?