logo


İlkokula kayıtta 4 bin lira “bağış” istendi

okul

Koşuyolu’ndaki Cenap Şahabettin İlkokulu’na çocuğunu kaydettirmek isteyen veliden 4 bin lira istendi.

İstanbul’un Kadıköy ilçesi Koşuyolu semtinde bulunan Cenap Şahabettin İlkokulu’nda öğrencileri kaydettirmek için “bağış” adı altında velilerden para istendiği ortaya çıktı. Okul müdürü Önder Evcüman, kayıt karşılığında velilerden 4 bin lira bağış yapmalarını istedi.

4 BİN LİRALIK BAĞIŞ

Birgün’den Mert Gümüş’ün haberine göre, Kadıköy’deki Cenap Şahabettin İlkokulu müdürünün kayıt için 4 bin lira talep ettiği velilerden Songül Yıldırım, “Kızımı kaydettirmek için okula gittiğimde okul müdürü benden 4 bin lira bağış yapmamı istedi. Bu bağışı yapacak durumum olmadığını ve bunun imkânsız olduğunu söylediğimde ise kayıt yapamayacağını söyledi” diye konuştu.

“3-4 KİŞİLİK KONTENJAN KALDI EN ÇOK BAĞIŞ YAPANI ALACAĞIZ”

Yıldırım, oğlunun da aynı okuldan mezun ve kayıt esnasında böyle bir durumla karşılaşmadıklarını dile getirdi. Okul müdürünün, “3-4 kişilik bir kontenjan kaldı. En çok bağış yapan velilerin çocuklarını kaydedeceğim” dediğini belirten Yıldırım, kayıt yaptıramadan okuldan ayrıldığını söyledi.

EĞİTİM SEN UYARDI: VELİLERDEN PARA İSTEME HAKLARI YOK

Eğitim Sen 2 No’lu Şube Sekreteri Çayan Çalık yaşanan olaya ilişkin, “Hemen hemen her okulda bu tür para taleplerinde bulunuluyor. Bu istenen bağışlar, neredeyse özel okul fiyatlarını aratmayacak miktarda. Cenap Şahabettin İlkokulu’nda yaşanan bu durum, eğitimin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Velilerden hiçbir şekilde okullara ücret ödememelerini istiyoruz. Okul idaresinin velilerden para isteme hakkı yoktur” diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜNDEN YALANLAMA

Yaşanan olayla ilgili Cenap Şahabettin İlkokulu müdürü Önder Evcüman ise iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+3 = ?