logo


İlk Spor Dergisi: Futbol

Dünyanın ilk spor dergisi olma özelliğini taşıyan “futbol” dergisi ile son dakika spor haberleri değer görmeye başlamıştır. Ancak ilk spor dergisi olan ‘Futbol’ un yayınlandığı tarih olan 11 Ekim 1910 zaman diliminde Türkiye’de yaşayan insanlar daha futbolun ne olduğunu çözebilmiş değillerdi. Bu sebepten dolayı spor dergisine eleştirilerde bulunulmuş ve spor dergisi ‘sadece bir topun peşinden onca insanın koştuğu bir spor ile ilgili yazıyı mı okuyacağız, böyle bir spor mu olur?’ sözlerine maruz kalmıştır.

İlk Spor Dergisi Neden Hemen Kapandı? Kaç Yayın Yayınlandı?
Onca insanın sadece tek bir topun peşinde koşmasına anlam veremeyen Türk halkı bu dergiye gerekli ilgiyi duymadı. İstenen ve düşünülen topluluk elde edilmedi. 11 Ekim 1910 tarihinde yayına başlayan Futbol dergisi son yayınını 30 Kasım 1910 tarihinde yaptı. Toplamda sadece 40 gün kadar Dünya’dan futbol haberleri konusunda faaliyet sürdüren ‘Futbol Dergisi’ bu zaman diliminde sadece 7 yayını piyasaya sürebilmiştir. Yayının ilk 6 serisi hafta bir sunulmuş olup son serisi yani 7. yayını 15 gün sonra dağıtılmıştır. O zamanların Türkiye’nin yaygın kullanılan dilleri olan Osmanlıca-Farsça olarak yazılmıştır. Başyazarlık görevinin ise Ali Macid Bey tarafından üstlenildiği kayıtlara geçmiştir. Ayrıca Futbol dergisi Türk basınında ilk spor gazetesi olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Spor dergisinin kapatılma sebeplerinden perde arkasında bulunan nedeni ise yeterli kişiye ulaşılamamış olmasıdır. Yeterli kişiye ulaşamamak ve eldeki imkanlarda ekstra bütçe sağlanmadan sürdürülmeye müsait olmaması sebebiyle yayınların sonlandırılma kararı alınmıştır.

Futbol Nedir Derken Futbol Çılgınlığına
1910 yıllarında futbolu spor dalları arasında bile görmeyen, konu ile ilgili yayınlanan derginin talep bulmadığı Türkiye’nin bugünlere gelmesi asla beklenemezdi. Dünyadaki yoğun ilgi ve merakın Türkiye’ye sıçramış olması ve dahası iddia oyununu kazanç kapısı haline getiren birçok insanın düzenli takip merakı ve zorunluluğu da eklenince günümüzde çılgınlık boyutunda bir futbol anlayışına sebep oldu. Oysa eskiden değil bir son dakika transfer haberi, müsabaka tarihleri ve yerleri ile ilgili sunulan bir futbol haberi bile ilgi bulmuyor, talep görmüyor ve takip edilmiyordu. O günlerden bugüne meydana gelen gelişimler Türkiye ve Futbol ikisinin ortak bir kümede incelenmesi ile ortaya çıkıyor ve bizleri şaşırtıyor.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+6 = ?