logo


İkinci baharı evinde istiyor!

Türkiye’nin yaşlı profili ve yaşlı bakımıyla ilgili olarak yapılan çalışmaya göre, yaşlıların yüzde 50’si kendi evinde yaşamak istiyor. Araştırmaya 557 kişi katılırken, sadece yüzde ikilik bir kesim çocuklarının yanında yaşamaya sıcak bakıyor.

yaşlı

Ankara Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı ve Medikal Turizm Derneği tarafından Türkiye’nin yaşlı profili ve yaşlı bakımıyla ilgili kapsamlı bir çalışmaya imza atıldı. Çalışmanın sonunda yaşlıların ‘yaşlılıklarından dolayı’ mutsuz oldukları sonucunun ortaya çıktığını belirten proje yürütücüsü Uzm. Dr. Sinan İbiş, 557 kişi üzerinde araştırma yaptıklarını söyledi.
Huzurevlerinde yapılan araştırmada, yaşlıların “Nerede yaşamak istiyorsunuz?” sorusuna, yüzde 50’sinin kendi evinde yaşamak istediğini cevap olarak verdiğini kaydeden İbiş, sadece yüzde ikilik bir kesimin çocuklarının yanında yaşamaya sıcak baktığını aktardı.

Nitelikli Personel Gerekiyor
Türkiye’de 7 milyona yakın yaşlı insanın bulunduğunu belirten İbiş, bu rakamın 2025 yılında 10 milyon, 2050 yılında ise 25 milyona çıkmasını beklediklerini söyledi. “Yani dünyanın en fazla yaşlı ülkeleri arasında Türkiye olacak” diyen İbiş, önlem alınması gerektiğini, hem genç nüfusu artırmak, hem de yaşlı bakımının en iyi şekilde verilebilmesi için acilen çaba sarf edilmesi gerektiğini savundu. Yaşlıların, toplum içerisinde yaşamak istediğini belirten İbiş, “Yani sinemaya gitmek istiyorlar, alışveriş yapmak istiyorlar. Toplumdan izole olmak istemiyorlar” değerlendirmesini yaptı.
Yaşlı bakımı konusunda nitelikli personel ve merkez ihtiyacına dikkat çeken İbiş, “İlköğretim seviyesinden itibaren yaşlanma konusunda farkındalığın geliştirilmesi, yaşlı bakımı konusunda meslek sahipliğinin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması konularında tüm eğitim kurumlarına büyük bir sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

Yüzde 85’inin Çocukları Var
Araştırmaya göre, Ankara’da huzurevlerinde kalan yaşlıların yüzde 85’inin çocukları olmasına karşılık huzurevlerinde yaşadığı belirlendi. Huzurevlerinde kalanların yüzde 86’sının sosyal güvenceleri mevcutken, yaklaşık yüzde 16’lık kısmının sosyal güvence dışında özel gelirlerinin bulunduğu tespit edildi. Huzurevlerinde kalanların yüzde 80’lik bir kısmını çocuk, eş, akraba ve yakınları tarafından ziyaret edildiği, bu ziyaretçiler içerisinde çocukları tarafından ziyaret edilenlerin oranının ise yüzde 30’un altında olduğu kaydedildi.

Etiketler: »

Share