logo


29 Ağustos 2015

İki gün içinde önce müsteşar sonra bakan oldu

Cenap aşçı

Cenap Aşçı, Gümrükler Genel Müdürü olarak çalışırken perşembe günü müsteşar, cuma günü de Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu.

Türkiye’yi seçime götürecek 63. Hükümet’in Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı oldu. İki gün öncesine kadar Gümrükler Genel Müdürü olan Aşçı, perşembe günü Gümrük Müsteşarı olarak atanmıştı. 2011 ve 2015 seçimlerinde Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak için devlet memurluğundan istifa eden Aşçı, listelerde yer bulamamasının ardından görevine geri dönmüştü.

KARİYERİ

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Aşçı, 1989’da Gümrük Müfettiş Yardımcısı, 1993’te Gümrük Müfettişi, 2000’de Gümrük Başmüfettişi olmuştu. Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine atanmıştı.

SON İKİ GÜNDE MÜTHİŞ YÜKSELİŞ

Perşembe günü, 7600 ek göstergeli müsteşarlık makamına, Bakan Nurettin Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla atanan Aşçı, yeni kabinede bakan olarak yerini aldı. Aşçı, 2011 seçimlerinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak için istifa etmiş, listelere giremeyince görevine dönmüş ve Gümrükler Genel Müdürlüğüne atanmıştı.

7 Haziran seçimlerinde aday adayı olmak için bir kez daha görevinden istifa ettikten sonra listelerde yer bulamayan Aşçı, genel müdürlük görevine geri dönmüş, Perşembe günü ise Gümrük Müsteşarlığı için atama kararnamesi Resmi gazete’de yayımlanmıştı.

Etiketler: » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+5 = ?