logo


İki Aile Eylemine Ara Verirken, Diğer Ailelerin Eylemi Sürüyor

Diyarbakır’da oturma eylemini başlatan ailelerin ikisi eylemine ara verirken, diğer aileler oturma eylemini sürdüreceklerini söyledi.

PKK tarafından farklı tarihlerde kaçırılan çocukların aileleri, 19 Mayıs tarihinden beri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapmaya başlamıştı. İki aile ile başlayan oturma eylemine daha sonra çevre illerden gelenlerin katılım göstermeleriyle birlikte resmi olarak aile sayısı 75’e ulaştı. İki ailenin bugün belediye binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla eyleme ara verme kararı aldıklarını duyurdu. Çocukları eve dönünceye kadar eylemi sürdüreceklerini belirten diğer aileler ise oturma eylemine ara veren iki aileye tepki gösterdi. Aileler, maddi imkansızlık, barınma gibi nedenlerden dolayı eyleme düzenli olarak katılım gerçekleştiremediğini söyledi. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Bölümü ikinci sınıf öğrencisi iken PKK’lılar tarafından dağa kaçırılan 19 yaşındaki Nurullah Aksoy’un ablası Adile Aksoy eylemi bırakan ailelere tepki göstererek, ‘İki aile eylemi başlatan oldu ama şu an o iki aile yok burada. Aileler bizim adımıza da eylemi bitirdiklerini söylediler. Bizim hiçbir şeyden haberimiz yoktu tabi. Öncü kim, kim bu açıklamayı yapıp bitirmiş bilmiyorum. Sonradan bizim haberimiz oldu. Biz öyle bir karar vermedik. Sonuna kadar eylem yapmaya devam edeceğiz. Eğer olumlu bir yanıt alamazsak farklı şekillerde eylem yapmaya devam edeceğiz. Farklı şekillerde zarar görmemizi istemiyorsa, bu şekilde onlara da zarar gelecek. Farklı bir eylem olursa o yüzden bir adım atılsın. Şu an yaklaşık 20 aile var. Zaten başlatan iki aileydi. O aileler de şuan burada yok. Başlattılar, kararları da kendileri verip gittiler’’ dedi.

Çocuğu eve dönünceye kadar eylemden vazgeçmeyeceğini ifade eden Lütfiye Bozoğlu, Başbakan’a çağrıda bulundu. Bozoğlu, ‘Ben Başbakan’a sesleniyorum. Allah rızası için bir an önce barış getirilsin ve tüm çocuklar geri getirilsin. Ya oğlumu getirsinler, ya beni götürsünler, ya da beni burada öldürsünler. Ben bu acıya dayanamıyorum. 40 gündür bu acıyı çekiyorum. Ben bu acıya dayanamıyorum’’ diye konuştu.

Eylemi sonuna kadar sürdüreceklerini belirten 17 yaşındaki Mehmet Tokay’ın annesi Sariye Tokay ise, bütün çocukların dağdan indirilmesini istedi. Tokay, ‘Çocuklarımız dağdan indirilsin. Ayrılan her iki aile belediyeden bir bilgi aldı. Onlar ya bir neticeye vardılar, ya çocuklarını getirmişler, ya da çocukları teslim edilecek. Çünkü onlar çocuklarımıza kavuşmayıncaya kadar ayrılmayacağız diyorlardı. Biz bunu kabul etmiyoruz. Onlar ayrılsalar da biz ayrılmayacağız. Biz de onlar gibi mutlu bir şekilde eve dönmek istiyoruz. Eylemimiz isterse üç ay, isterse bir sene sürsün. Biz buradan ayrılmayacağız. Çocuklarımızı bu alanda bize teslim etsinler. Bizim ruhumuz çocuklarımızdan daha üstün değil. Çocuklarımız gelmeyinceye kadar biz asla ayrılmayacağız. Çocuklarımın hepsi sahipsiz evde. Dün çocuğum evde baş aşağı yere düştü. Üç dikiş attım kafasına. Kafasında çatlak var’’ şeklinde konuştu.

Dağa çıkan çocuğu uğruna bütün çocuklarını hiçe saydığını aktaran anne Tokay, eylem sonuç verinceye kadar ayrılmayacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler: »

Share