logo


İdeal evlilik yaşına bilim cevap verdi!

İdeal evlilik yaşına bilim cevap verdi!1

Utah Üniversitesi’nin araştırmasına göre ‘ideal evlilik yaşı’ 28 ve 32 arasında olmalı. Peki neden? İşte yaş gruplarına göre evlilik davranışları.

Utah Üniversitesi’nin yaptığı araştırma evlilik profesyoneli olan Institute of Family Studies tarafından yayınlandı. Çalışma, 28 ve 32 yaş arası yapılan evliliklerin ilerleyen yıllarda en az ayrılık oranına sahip olduğunu söylüyor. Daha önce sosyologlar, evlenmek için daha çok beklemenin daha fazla kararlılığa yol açtığını ve gerçekte bir son kullanım tarihi olmadığına inanıyorlardı.

İdeal evlilik yaşına bilim cevap verdi!2

Araştırmayı yapan Nick Wolfinger, 2006 – 2010 arası ve 2011 – 2013 arası Aile Büyümesi Ulusal Anketi’nin verilerini analiz etti. Bir bakıma baş aşağı bir çan eğrisi buldu. Wolfinger’a göre, ‘Boşanma ihtimali, 13 – 19 yaş arasından 20’lerin sonu ve 30’ların başına doğru yaşlandıkça düşüyor. 30’ların sonu ve 40’ların başına doğru tekrar yukarı çıkıyor.’ Çalışmaya göre 32 yaşından sonraki her yıl boşanma ihtimali yüzde 5 daha fazla artıyor.

Wolfinger “Katılımcıların cinsiyetini, ırkını, kökeninin aile yapısını, dinsel geleneklerini, dinsel katılımlarını ve seksüel geçmişini, yaşadıkları metropol çevresinde olduğu gibi kontrol ettikten sonra bile, eğrinin bu konuda ısrarcı olduğunu söylüyor. ‘Evlenmek için 30’larını bekleyenlerin belki de evliliklerini yürütmeye meyilli olmadıklarını’ yazıyor.

Kaynak: Sosyalmedya.co

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+8 = ?