logo

İBB’den kar uyarısı geldi

kar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Meteoroloji Birimi’nin hava tahmin verilerine göre, İstanbul’un bugün yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına girmesinin beklendiğini bildirdi.

Saat 15.50 sularında İstanbul’un pek çok semtinde kar yağışı başladı…

Belediyeden yapılan açıklamada, Meteorolojik verilere göre İstanbul’da il genelinde kar kalınlığının değişik yerlerde 5-25 santimetre civarı olacağının tahmin edildiği belirtildi.

İBB’nin kentte hayatın normal seyrinde sürmesi için AKOM’la ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumunda çalışmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Kar yağışının zaman zaman rüzgarın etkisiyle tipi şeklinde yağacağı tahmin ediliyor. Sürücülerin ve tatile gidecek vatandaşların araç kullanırken takip mesafelerini korumaları, aşırı hız yapmamaları ve toplu taşım araçlarını kullanmaları önem arz etmektedir. Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon, İtfaiye, Zabıta, sağlık Ve Sosyal Hizmetler, Park Bahçe Ve Yeşil Alanlar, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıkları, İETT, İSKİ, Atık Yönetimi, Trafik, Kırsal Hizmetler Destek, Veteriner Hizmetleri müdürlükleri, Beyaz Masa, İsfalt, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım AŞ, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ sorumlu müdürleri AKOM yönetim masasında koordinasyon sağlayacak.”

Açıklamada, İBB’nin, karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesiyle, 5 bin 450 personel ile 4 bin kilometre yol ağında olumsuzluklara karşı vardiyalı görev yaptığı aktarıldı.

BU İLLER İÇİN UYARI VAR

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır’da kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün akşam saatlerinde başlayacak kar yağışı, Erzincan’da yarın da etkisini südürürecek, pazar günü Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır’da yoğunluğunu arttıracak.

Cumartesi ve pazar rüzgarın değişik yönlerden orta kuvvette, zaman zamanda kuvvetli eseceği tahmin edilirken, oluşabilecek risklere karşı ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları, acil durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aramaları istendi.Açıklamada, kar yağışıyla birlikte ulaşımda aksamalar olabileceği da belirtilerek, buzlanma, çığ düşmesi, çatılardan sarkıt ve kar yığını düşmesi, baca zehirlenmesi ve tipi oluşmasına karşı dikkatli olunması uyarısı yapıldı.

Pazartesi bölge genelinde hafifleyecek kar yağışının, çarşamba bölgeyi terk etmesi bekleniyor.

YOĞUN FIRTINA UYARISI

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü, yurdun Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde kuvvetli fırtına beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Güney Ege ile Batı Akdeniz’de esmekte olan rüzgarın kuvvetli fırtınaya dönüşmesinin beklendiği belirtilerek fırtınanın pazartesi akşam saatlerinde etkisini kaybetmesinin tahmin edildiği bildirildi.

Meteoroloji’den yapılan açıklama şöyle: “Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan (yıldız ve karayel) esmekte olan rüzgarın bu gece saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına, yarın öğle saatlerinden itibaren ise 7 ila 9 (60-90 km/s) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan (yıldız ve karayel) esmekte olan rüzgarın yarın öğle saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına, yarın gece saatlerinden itibaren ise 7 ila 9 (60-90 km/s) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın; pazartesi akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?