logo


19 Nisan 2017

Hükümet düğmeye basacak! En öncelikli konulardan

Türkiye ‘Teknoloji Reformu’da kilitlendi. Yapısal reformlara başlamak için referandumun geçmesini bekleyen hükümetin öncelik verdiği konuların başında dijital teknoloji geliyor. Haberler siber güvenlik için yazılım seferberliğine başlanacağı mesajını veriyor. Ayrıca ilkokullarda bilgisayar programlama eğitimi verilecek

‘Bilişimde Gelişim Yılı’ olarak ilan edilen 2017’de kodlama (bilgisayar programlama) eğitiminin ilkokula kadar inmesi, siber güvenlik için yazılım seferberliğine başlanması, fabrikaların ‘endüstri 4.0’ dizaynına geçmesi bekleniyor.

‘ŞİMDİ EYLEM ZAMANI’

Posta’dan Murat Güldüren’in haberine göre; Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Levent Karadağ referandum nedeniyle bekletilen yapısal reformların başında dijital teknolojinin geldiğini söyledi. Karadağ, şimdi vakit kaybetmeden sibel güvenlik stratejisi, eylem planı ve yasasmm hayata geçirilmesi gerek. Bu bağlamda milli yazdım sistemlerine entegrasyon yapılacak. Farkındalık için kamu spotları da oluşturulmalı” dedi.

REKABET BAŞLASIN

Levent Karadağ bekleyen diğer önemli bir konunun bilgisayar programlama eğitimlerinin Midi eğitim müfredatına sokularak ilköğretime kadar indirilmesi olduğunun altını çizdi. Levent Karadağ, şunları söyledi: “Dijital teknolojiyi yakalamak için bu şart. Bununla ilgili de hazırlıklar tamamlandı. Artık eylem bekleniyor.
Bu sistem milli yazlımın da gelecekteki rekabet gücünü ortaya çıkaracak.”

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+7 = ?