logo

14 Kasım 2015

Hollande açıkladı; Paris katliamını IŞİD üstlendi

Hollande açıkladı; Paris katliamını IŞİD üstlendi

Fransa’nın başkenti Paris’te açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Paris saldırılarını IŞİD’in düzenlediğini söyledi. IŞİD ise saldırıyı
üstlendi.

François Hollande, “127 kişinin ölümüne neden olan saldırılar dışarıda planlandı ve yönetildi” dedi. Saldırıda ölenlerin sayısı resmi ve resmi olmayan kaynaklara göre 153 olarak da bildiriliyor.

Hollande, “IŞİD cihatçılarının Paris saldırıları ‘savaş nedenidir’” diye konuştu. “IŞİD barbarları saldırılarının karşılığını, içeride ve dışarıda, her yerde alacaklar. IŞİD barbarlarına karşı her yerde amansız olacağız” diyen Fransa Cumhurbaşkanı ülkede üç günlük yas ilan etti ve ulusal güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı.

Paris saldırılarının plan ve organizasyonunun ülke dışında yapıldığını söyleyen Hollande, eyleme Fransa içinden yardım edildiğini belirtti.

IŞİD ÜSTLENDİ

IŞİD, saldırıların, “Fransa’nın mevcut politikalarını sürdürmesi halinde en büyük hedef olarak kalmaya devam edeceğini göstermek için yapıldığını” belirtti. Örgüt, katliamın, IŞİD kontrolündeki topraklara düzenlenen hava saldırılarına cevap olarak yapıldığını duyurdu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?