logo


Hızlı evlendirme yasası!

evlenme1Yeni kıdem tazminatı düzenlemesi, çalışan ve evlilik planları yapan çiftlerde endişe yarattı.

Toplumu, özellikle çalışan ve evlilik planları yapan genç kızları düşündüren yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin getirdiği endişe, nasıl ortadan kaldılır bilinmez ama Şükrü Kızılot bir çözüm önerdi bile. Söz konusu düzenlemeye eklenecek bir hüküm başta evlenecek çiftleri, aileleri çok rahatlatacak. Peki Kızılot’un bu önerisi ne? İşte Hoca’nın Hürriyet’teki yazısından o bölüm…

Nişanlı ve sözlü kızlar panikte

Yeni kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak düzenlemelerden, paniğe kapılanların başında, “nişanlı ve sözlü” durumunda olan kızlar geliyor.
Şu andaki yasaya göre, SSK’lı (4/a’lı) olarak çalışırken evlenen ve evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işinden ayrılan kadınlar, kıdem tazminatlarını alabiliyorlar.

Yeni düzenleme ile bu uygulamaya son verileceği yönündeki açıklamalar, “nişanlı ve sözlü” kızların hatta evlenecekleri “erkeklerin” bile paniğe kapılmalarına neden oldu.

Şu aşamada, ortada kesinleşmiş bir durum yok. Hazırlanacak yasa tasarısına, evlenen ve SSK’lı (4/a’lı) olan kadınların bir yıl içinde, işten ayrılmaları halinde “kıdem tazminatlarının ödeneceğine dair” bir hüküm eklenmesi, sorunu çözer.

Olay sözlü ve nişanlı kızlar ile bunlarla evlenecek erkekler açısından çok ciddi.
Hatta bazılarının evlenmelerini bile etkileyebilecek.

O nedenle, evleneceklere kıymayın..

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+1 = ?