logo


Her 2 camiden 1’i hedef oldu!

cami-hedefİngiltere’de 11 Eylül 2001’den bu yana her iki camiden biri İslam karşıtı saldırılara hedef oldu. Son aylarda ise Müslümanları hedef alan günde ortalama 9 olay yaşanıyor.

İngiltere’deki Teesside Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Nigel Copsey’nin kaleme aldığı rapora göre, İngiltere’deki camii ve İslam merkezlerinin yüzde 40 ile 60’ı, 11 Eylül 2001’den bu yana saldırıların hedefi oldu.

Londra’nın Woolwich bölgesinde bir askerin bıçaklanarak öldürülmesi sonrasında İslam karşıtı olayların arttığını ifade eden Copsey, bunun uzun süreli sonuçlarının endişe yarattığını söyledi.

MÜSLÜMANLARI HEDEF ALAN GÜNDE ORTAMALA 9 OLAY YAŞANIYOR

“İslam karşıtı” ve “İslamofobi” çalışmalar yürüten “Tell Mama” adlı denetleyici kuruluşun verilerine raporunu dayandıran Profesör Copsey, Woolwich olayından hemen sonra Müslümanları hedef alan günde ortalama 9 olay yaşandığını belirtti. NTV’nin haberine göre İngiliz basını, siyasetçilerin Müslümanlara yönelik saldırıların önlenmesi için yapılan önerileri dikkate almadıklarını, bu yönde bir “siyasi isteğin olmadığını” yazıyor.

İngiltere’deki yaklaşık 500 camiiye geçtiğimiz hafta, olası saldırılarla ilgili hutbe gönderildi. İngiltere’de aşırı uçlarla mücadele eden “Faith Matters” adlı kuruluş, asker Lee Rigby’nin öldürülmesinden bu yana Müslümanlara yönelik yaklaşık 200 olayın gerçekleştiğini açıklamıştı.

Londra’nın kuzeyinde geçtiğimiz ay Somalilere ait bir camii kundaklanmıştı. Geçtiğimiz hafta Redditch şehrindeki bir caminin üzerine gamalı haç motifiyle ırkçı ifadeler içeren duvar yazısı yazılmış, önceki hafta sonu ise Batı Midlands bölgesinde bir caminin yakınında şüpheli paket bulunmuştu.

İngiltere’de Müslümanlara ve Müslümanlığın yayılmasına karşı çıkan aşırı sağcı “English Defence League” (İngiliz Savunma Ligi) adlı grubun ülke genelindeki protestoları sürüyor. Grubun 20 Temmuz’da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Birmingham şehrinde yürüyüş yapması bekleniyor.

Birleşik Krallık’ta 2011 yılındaki son verilere göre, yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor. Bu sayı ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+3 = ?