logo


Hayal kırıklığı yarattı

egemen-bagisAlmanya’nın Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği yolundaki haberler üzerine Egemen Bağış yeni bir açıklama yaptı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, son günlerde yaptığı açıklamaların Alman siyasetçiler tarafından yanlış anlaşıldığını vurgulayarak, “Gelin “Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’ deyimini Avrupa Birliği sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakere sürecini birlikte ilerletelim” ifadelerini kullandı.

Türk Büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış yaptığı yazılı açıklamada, “Son günlerde Alman dostlarımızın bazı açıklamalarımızdan alındıklarını, farklı anlamlar çıkardıklarını üzülerek müşahede ediyoruz” diyerek, yaptığı açıklamaların her zaman samimiyet çerçevesinde olduğunu vurguladı. Yaptığı açıklamaların tamamen “Türkiye ile Almanya arasındaki sarsılmaz işbirliğini AB sürecine kanalize etme beklentimizi yansıtmıştır” diyen Bağış, “12 Mayıs’ta Dışişleri Bakanları toplantısında da Alman tarafı 22.Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı’nı açacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir” dedi. Bu duruma rağmen son günlerde Almanya’nın sözkonusu Faslın açılmasını engellemeye yönelik tavırlarını “hayal kırıklığı” olarak nitelendiren Bağış, “Bu hayal kırıklığımızı dile getirmeyi biz samimiyetimizin bir gereği olarak düşünürüz. Yaptığımız tamamen Almanya’nın Türkiye’nin AB sürecinde her fırsatta vurguladığı “ahde vefa’ ilkesini hatırlatmaktır” ifadelerini kullandı.

Alman siyasetçilerin, Türkiye’yi ifade özgürlüğü konusunda haksızca eleştirdiğini aktaran Bağış, “Faslın açılmaması gerektiğini söyleyen Alman dostlarımızın, bizim samimi uyarılarımıza tahammülsüzlükleri ve bunları farklı yönlere çekmesi de bizi üzmüştür. Bunların ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini ve tehdit yerine demokratik mekanizmaların vurgulanması olarak algılanmasını beklerdik” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye-Almanya dostluğunu AB müzakere sürecini ilerletmek için bir fırsata dönüştürmenin herkes için en iyi seçenek olduğunun altını çizen Bağış, “Gelin “Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’ deyimini Avrupa Birliği sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakere sürecini birlikte ilerletelim.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+5 = ?