logo


Hastasından etkilenip ürettiği tıbbi aletleri dünyaya satıyor

Hastasından etkilenip ürettiği tıbbi aletleri dünyaya satıyor

Samsun’da hekimlik yaptığı dönemde bir hastasında kullandığı ortopedik cihazın istediği sonucu vermemesinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle kardeşiyle kurduğu iş yerinde tıbbi aletler üretimine başlayan girişimci Ahmet Aydemir, 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Bir dönem Samsun Devlet Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak görev yapan Ahmet Aydemir yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıl aktif doktorluk yaptığını söyledi. Mesleği gereği cerrahi aletler, ortopedik ve medikal cihazlarla yakından ilgilendiğini anlatan Aydemir, söz konusu aletlerin kalite ve işlevselliğinin hasta memnuniyetini doğrudan ilgilendirdiğini, bu aletlerin tedavinin sonucu açısından önemli olduğunu belirtti.

Samsun Devlet Hastanesinde görev yaptığı sırada bir hastasında kullandığı ortopedik cihazdan istediği sonucu alamamasının ve tedavi sürecinde hastasının yaşadığı sıkıntıdan etkilendiğini anlatan Aydemir, “Samsun Devlet Hastanesinde kalça kırığından ameliyat ettiğimiz bir hastamızın kalçasına koyduğumuz dışarıdan tespit cihazının gevşemesi neticesi kırığın pozisyonu değişti. Bu da hastanın iyileşme sürecini uzattı. Hastaya şehir dışından getirilen farklı cihaz takılmasına karşın yine istediğimiz sonucu alamamamız, bu süreçte hastamızın yaşadığı acı bizi üretime yönlendirdi. Bu vesileyle ortopedi ve tıbbi aletler imalatına başlamış olduk” diye konuştu.

Ürettiği ortopedi ve tıbbi aletler 60 ülkeye ihraç ediliyor

Amacının hastalarına daha faydalı ürünler üretebilmek olduğunu, bu doğrultuda kardeşiyle 2001 yılında üretime geçtiklerini aktaran Aydemir, ilk olarak Gülsan Sanayi Sitesi’nde 75 metrekarelik bir yerde 10 kişiyle üretime başladıklarını, o dönem yaklaşık 90 parça ortopedi ve tıbbi alet üretebildiklerini vurguladı. Aynı zamanda Samsun Medikal Kümelenme Derneği Başkanlığını da sürdüren Aydemir, şöyle konuştu:

“Bugün Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 bin metrekarelik bir alanda 150 personelle ortopedik implant, sterilizasyon konteyner ve aksesuarları üretimi yapıyoruz. Yaklaşık 60’ın üzerinde ülkeye ihracatımız var. Bu ülkeler içerisinde Avrupa ülkeleri İngiltere, Fransa, İtalya, İsviçre, Almanya yer almakta. Asya kıtasında Vietnam’a, Tayland’a kadar ürün göndermekteyiz. Güney Amerika kıtasında Meksika, Panama, Kolombiya, Şili ve Arjantin’e kadar, Ortadoğu’da ve Kafkaslar’da ciddi anlamda pazarımız vardır. Ham maddesi paslanmaz çelik ve titanyum olan 6 bin kalem ürün ürettik. Bunun yanı sıra kompozit malzemeler kapsamında fiber karbon ve alüminyum alaşım da kullanıyoruz.”

Yeni kurulacak Samsun Medikal Organize Sanayi Bölgesi ile üretim parkurunu büyütme hedefinde olduklarını dile getiren Aydemir, global ölçekte bir şirket olmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+8 = ?