logo


23 Ocak 2017

Hangi Hastalara Tüp Bebek Yapılır?

IVF, vücud dışında döllenme yani in vitro fertilisation yönteminin Türkçe’deki adı Tüp Bebek’tir. Tüp bebek tedavisinin yapıldığı ilk yıllarda tüpleri tıkalı olan kadınlara uygulanmış ve başarı elde edilmiştir. Buradaki amaç tıkalı tüpler nedeniyle bir araya gelemeyen sperm ve yumurtayı laboratuvar ortamında birleştirip, ana rahmine yerleştirmektir. Zaman içerisinde ise tüp bebek sektöründeki gelişmeler vasıtasıyla başka gruptaki hastalara da hizmet etmeye başlamıştır. Bunlardan bir diğeri de yeterli sayıda yumurtası gelişmeyen hasta gruplarıdır. Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımı ile hormonlar kontrol altına alınmakta ve normalde her ay oluşan 1-2 yumurta yerine ilaçlar sayesinde tüp bebek tedavisiyle 8-10 yumurta elde edilebilmektedir. Bu da hastaların başarı şansını artırmaktadır.
Bir diğer hasta grubu ise sağlıklı sperm elde edilemeyen yani spermin yumurtayı dölleme yeteneği olmayan hastalar için uygulanan mikroenjeksiyon yöntemidir. Bu yöntem sayesinde sperm, yumurta içine enjekte edildiği için, sağlıklı sperm hareketi bulunmayan hastalarda başarıyla uygulanan bir yöntem olarak kayıtlara geçmiştir. Bir diğer hasta grubu ise meni içerisinde sperm elde edilemeyen hasta grubudur. İşte bu hastalarda testis dokusunda sperm arama işlemi yapılır. Bu işleme Mikro TESE denir. Son yıllarda bir çok tüp bebek merkezinde başarıyla uygulanan bir yöntem olarak kayıtlara geçmiştir.

Tüp bebek tedavisinin hangi hastalara yapılacağını özetleyecek olursak; tüpleri tıkalı olan hastalar, yumurta kalite ve sayı sorunu yaşayan hastalar, sperm kalite ve sorunu yaşayan hastalar başta olmak üzere tüp bebek tedavisini tercih edebilirler.

Tüp bebek tedavisini bir de kendilerinde hiç bir sağlık sorunu olmayan hastalar tercih etmektedir. Bu çiftlerin tüp bebek tedavisini tercih etmelerindeki en büyük neden, ailedeki cinsiyet oranını korumak adına cinsiyet seçimi (Cinsiyet tayini – Cinsiyet belirleme) işlemi yaptırmaktır. Bir diğer tercih eden grup ise kalıtsal hastalıklarını çocuklarına taşımak istemeyen ailelerin tercihidir. Yine önceki çocuklarına donör olması açısından bir başka evlat sahibi olmayı planlayan aileler de mevcuttur.
Daha fazla bilgi almak için lütfen http://www.kibrismagusatupbebek.com adresini ziyaret ediniz.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+8 = ?