logo


“Halkımızın kardeşliği her şeyden önemli”

haberselehattindemirtaş633Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendileri için Kürtler’in kardeşliğinin her şeyden önemli olduğunu söyledi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Hakkari’de bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesine geldi. Keremağa köprüsünde partililer tarafından karşılanan Demirtaş, kısa bir süre önce BDP’ye geçen Büyükçiftlik Belediye Başkanı Rüştü Zeydan’ı makamında ziyaret ettikten sonra vatandaşlara hitap etti. Yaklaşık bir ay önce aşireti ile beraber BDP’ye katılan Pinyanişi aşireti lideri Osman Zeydan ve ailesi başta olmak üzere Büyükçiftlik sakinlerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Demirtaş, “Bizim açımızdan halkımızın kendi içindeki ittifakı ve kardeşliği her şeyden önemlidir. Allahın izniyle bizler bir arada durdukça, birbirimize güç birbirimize destek verdikçe asla bu halkın sırtı yere gelmez. Yüzyıldır bizim en büyük eksikliğimiz halkımızın birlik ve beraberliğiydi. Ben hep söylüyorum ta Osmanlı döneminde, Mir Bedirhan döneminde Kürt ailesi, Kürt halkı kendi birlik ve beraberliği için mücadele ediyor ve çaba sarf ediyor. Bedirhan bey döneminden bu yana maalesef birliğimizi sağlayamamışız. Neredeyse 200 yıldır Kürtler kendi içinde paramparça olmuş kardeş kardeşe düşman olmuş, köy köye, aşiret aşirete düşman hale getirilmiş. Bu bizim kaderimiz değildir. Bizim bu gidişatı düzeltmek, bir seçim ittifakı, bir seçim çalışmasından çok bir halkın ulusal birliği, bir halkın kendi ittifakını, kendi kaderinin tarihini adımı olduğunun görülmesi lazım. Bu yüzden gerek Colemerg’te (Hakkari), Gever’de (Yüksekova) ve Şemzianan’da (Şemdinli) bütün halkımızın bir arada olması olmazsa olmazlardandır. Bu halkın başarısı için olmazsa olmazlardandır” dedi.

“HERKES CANIMIZ CİĞERİMİZ”

“Bu ülkeye barışı getireceksek, akan kanı nihai olarak durduracaksak, nihai olarak sorunlarımıza çare bulacaksak onun yolu da kendi aramızda ittifaktan kendi aramızdaki kardeşlikten geçer” diyen Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

“İnşallah bizler bu topraklarda bir daha asla ne kardeşkanının döküldüğünü göreceğiz ne savaş göreceğiz ne de çatışma göreceğiz. Her yerde isteriz ki ailelerimiz ve halkımız birbiriyle barış ve kardeşlik içinde yaşasın. Çok şükür ki uzun süredir devam eden bu çalışma sonuç vermiştir. Zaten yüreği ve gönlü bizim olan bugün resmi olarak da kendi halkıyla bütünleşmiştir. Halkımız daha fazla güçlenmiştir. Çünkü önemli olan halkımızın birliğidir. Daha önce de buraya gelmiştik ve arkadaşlarımızın sıcaklığını görmüştük.Bu nedenle ayrımız ve gayrımız yoktur. Bu topraklarda yaşayan herkes bizim canımız ciğerimizdir. Ve hepimiz birbirimizden sorumluyuz”.

Demirtaş ve beraberindekiler Büyükçiftlik beldesinde yemek yedikten sonra Yüksekova’daki olaylarda hayatlarını kaybeden 3 kişinin ailelerine taziye ziyaretlerinde bulunmak üzere beldeden ayrıldı.

Etiketler:

Share