logo


Halkalı’da Kerbela yası

kerbela-640x360Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve 71 yareni, Kerbela’da şehit edilişlerinin bin 374. yıl dönümünde Halkalı’da anılıyor.

“Evrensel Aşura Matem Merasimi”, bu yıl ilk kez Halkalı’daki Arena Mega Gösteri Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce Caferi gösteri merkezi önünde bir araya geldi. Törene aynı kıyafetlerle katılan gruplar, başlarına ve göğüslerine vurarak yas tutuyor. Törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, “Zulme rıza, zulümdur. Bu cennet vatanda birbirimizin değerini bilmeliyiz. Dostça ve kardeşçe, huzur ve güvenle yaşamalıyız. Camiler de cemevleri de bizimdir. Ramazan da bizimdir, Muharrem de bizimdir.

Kerbela 72 milletin acısıdır. Caferi kardeşlerimizin matemi hepimizin matemidir. Kerbela incinsen de incitmedir.
Zulme karşı, zalime karşı direneceğiz. Tarihte en iyi örneğini Hz Hüseyin vermiştir” dedi.

‘ÖLEN DE ÖLDÜREN DE ALLAHUEKBER DİYOR’
Kılıçdaroğlu’nun ardından konuşan Meclis Başkanı Cemil Çiçek de Suriye’de yaşanan iç savaşa gönderme yaparak hala Müslümanların birbirini öldürdüğünü, kardeş kanı akıtıldığını söyledi.
“Ölen ‘Allahuekber’ diyor öldüren ‘Allahuekber’ diyor. Allah bunun neresinde? Ama eline silahı başkası veriyor. Bizler bir insanı öldürenin bütün insanlığı öldürdüğüne inanırız. Hala Şii-Sünni diye insanlar birbirine kurşun sıkıyor” diyen Cemil Çiçek “Bir olursak iri oluruz ve gerçekten de diri oluruz. Alevi-Sünni çatışmasına asla fırsat vermemeliyiz. Farklı talepler derhal yerine getirilmeli bu nedenle. Nefret tohumu ekmeye çalışanlara mesafe koymalıyız. Mezhepçilik ve fitnecilik yeniden hortlatılmaya çalışılıyor. Millet olarak hepimiz uyanık olmak zorundayız” dedi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+2 = ?