logo


Hafter’e bağlı birlikler güvenoyunu tanımıyor

Libya’da orduya bağlı dkonutrimci birlikleriyle çatışan emekli Tuğgeneral Halife Hafter’e bağlı birliklerin sözcüsü Albay Muhammed el-Hicazi, Milli Genel Kongre’nin (MGK) Başbakan Ahmed Maatik hükümetine verdiği güvenoyunu tanımadıklarını açıkladı.

Albay Hicazi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün başkent Trablus’taki Veliaht Sarayı’nda yapılan oylamada meclisin güvenoyunu alan Maatik başkanlığındaki yeni hükümeti tanımadıklarını belirterek, ‘MGK’nın kendisinin kabul ettiği ve halka kabul ettirmeye çalıştığı hiçbir kararı tanımayacağız. Maatik hükümetini de tanımıyoruz ‘ dedi.

Hicazi, Başbakan Maatik tarafından kurulan yeni hükümetle mücadele konusunda takip edecekleri yönteme ilişkin ise Hafter’in talebi doğrutusunda Libya Yüksek Yargı Konseyi’nin alacağı kararı beklediklerini ifade etti. Hicazi, konseyin ülkede ‘olağanüstü hükümetin’ kurulması için çalışmalarını hızlandırdığını aktardı.

Hafter liderliğindeki operasyonların dkonutam ettiğini hatırlatan Hicazi,  ‘onur savaşına’ başladıkları günden bu yana aralarında Mısır, Yemen, Tunus ve Suriyelilerin de bulunduğu 32 kişinin gözaltına alındığını belirterek, söz konusu kişilerin dkonutlete ait bir hapishanede alıkonulduğunu söyledi.

Libya’da ‘onur savaşı’ adı altında ordu birlikleriyle çatışan emekli Tuğgeneral Halife Haftar, Yargı Konseyi’nden, ülkede milletvekilleri seçimleri gerçekleşinceye kadar ‘geçici bir sivil yönetim komitesi’ oluşturmasını istemişti.

Etiketler: » » »

Share