logo


Güzelyurt Myo’dan El Sanatları Sergisi

Aksaray’da, Güzelyurt Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü’nün hazırladığı ürünlerden oluşan sergi, Zinciriye Medresesi’nde açıldı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen serginin bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirildi. ‘Tarihten Tasarıma’ temasıyla açılan sergide geleneksel el sanatlarına dair çalışmaların yanı sıra, modern yaklaşımlar ve çizgilerden esinlenilerek tasarlanan ürünler de yer alıyor. Hat sanatı, boyama, taş, bez bebek, kabartma, ahşap dağlama, boyutlu görseller ve takı gibi ürünlerden oluşan sergiyi gezen protokol üyeleri ve sanatskonuterler, çalışmaları son derece başarılı bulduklarını söylediler. El sanatlarının önemli bir kültür olduğu vurgusunda bulunulurken, Aksaray yöresine has çizgi ve desenlerin daha da yaygınlaştırılması gerektiği ve bu ürünlerin şehrin simgesi haline gelebileceği belirtildi. Sergi boyunca akademisyenler ve öğrenciler, ürettikleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Serginin açılışına Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, şehir protokolü ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, her yıl geleneksel olarak açtıkları bu sergiyle, el sanatlarının yaşamasına gösterdikleri önemi vurguladıklarını belirtti ve Aksaray yöresi değerlerinin çok daha geniş bir kitleye yayılması için yeni projeler ürettiklerini vurguladı.

Sergilenen eserler, öğrencilerin ve akademisyenlerin yıl boyunca derslerde yaptıkları çalışmalardan oluşuyor. Sergi 31 Mayıs tarihine kadar gezilebilecek.

Etiketler: »

Share