logo


Güney Kore’nin iki internet dkonuti birleşiyor

Güney Kore’nin önde gelen iki internet dkonuti Kakao Corp ve Daum birleşiyor. Kore’nin ikinci büyük arama motoru daum.net’e sahip olan Daum Communications’ten bugün yapılan açıklamada, şirketin ülkenin bir numaralı mesajlama uygulaması Kakao Talk ile 3 milyar dolarlık anlaşma yaparak birleşeceği duyuruldu. 2007’de kurulan Kakao’nun Kore’deki kullanıcı sayısı yaklaşık 35 milyon kişi. Yurt dışında ise bu rakamın 110 milyona ulaştığı belirtiliyor. Kakao’nun pazar değerinin iki trilyon Won (yaklaşık iki milyar dolar) olduğu biliniyor.

Öte yandan, Kakao’yla anlaşma yapan ve 1995’te kurulan Daum’un ise kullanıcı sayısının ise 30 milyon olduğu belirtildi. İki şirket arasındaki swap anlaşmasına göre bir Daum hissesi Kakao’nun yaklaşık 1,55 hissesine denk olarak alınacağı bildirildi. Birleşme ile ilgili tüm işlemlerin Ekim ayında tamamlanacağı bildirildi.

Dünyada internet erişiminde birinciliği korumakta dkonutam eden 50 milyon nüfusu Güney Kore’de yaklaşık 37 milyon kişi akllı telefon kullanıyor.

Etiketler: » » » » » »

Share