logo


Grip virüsü; A,B C olmak üzere üç ana tipten oluşmaktadır.

haberGrip-virüsü;-A,B-C-olmak-üzere-üç-ana-tipten-oluşmaktadır.Prof. Dr. Fikret İleri, grip virüsünün sıklıkla burun, boğaz ve akciğerleri etkilediğine dikkat çekti.

Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, gripte istirahat, bol sıvı alımı, ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile solunum yolu sekresyonlarını giderici ilaçların kullanılmasıyla yakınmaların kontrolünün mümkün olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Fikret İleri, grip virüsünün sıklıkla burun, boğaz ve akciğerleri etkilediğine dikkat çekerek, “Grip virüsü; A,B ve C olmak üzere üç ana tipten oluşmaktadır. C tipi sıklıkla çok hafif geçirilen bir enfeksiyon şeklinde seyreder. Genelde epidemi yapıp ciddi bir hal sağlığı problemi yaratmaz. Buna karşın A ve B sıklıkla ciddi salgınlara yol açar. Grip virüslerinin üzerlerindeki proteinlerin mutasyonu ile virüsler sürekli kendilerini değiştirirler. Bu değişim immün sistemden kaçmasına ve hastalık yapmasına neden olur. Burada süreç şu şekilde işler; kişi virüsle infekte olur ve ona karşı antikor geliştirir. Virüs değiştikçe bu eski antikor etkili olamaz ve kişi tekrar hasta olur. Eski antikorlar bu yeni hastalığa karşı kısmi koruma sağlayabilirler” dedi.

İki tane A grubu (H1N1 ve H3N2) ve bir B grubu virüsünün infeksiyonlardan sorumlu tutulduğunu ifade eden Prof. Dr. İleri, şunları söyledi:

“Grip şikayetleri hızlı başlar. Virüsü aldıktan sonra ortalama 1-7 gün içinde hasta hissetmeye başlar. Grip kolayca yayılır. Kısa zamanda birçok kişiyi etkileyebilir. Örneğin gribin okula veya iş ortamına gelmesinden sonraki 2 ile 3 hafta içinde hastalık başlar. İlk semptom genelde 38 derece üzeri olan ateştir. Erişkinlerde ateş çocuklara göre daha düşüktür. Vücut ağrısı, titreme, dengesizlik, kızarmış yüz, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma diğer semptomlar arasındadır. Ateş ve ağrılar 2 ile 4. günde azalır fakat bu sırada yeni semptomlar belirginleşir. Bunlar; kuru öksürük, burun akıntısı (şeffaf ve sulu), aksırık, boğaz ağrısı, solunumla ilgili problemler. Çoğu semptom 4 ile 7. günlerde kaybolur. Fakat öksürük ve yorgun hissetme haftalarca sürebilir. Bazen ateş tekrar ortaya çıkabilir. Grip astım, solunum problemleri ve diğer kronik hastalıkların kötüleşmesine neden olabilir.”

Grip komplikasyonları açısından yüksek riskli grupta olanların sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği uyarısında bulunan Prof. Dr. İleri, “Grip semptomları gelişince çoğu insan ayakta atlatıp herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmaz. Zaten çoğu insanın da ciddi derecede bir grip geçirme riski de yoktur. Grip süresince çok hasta hissediyorsanız bir sağlık kontrolünden geçseniz iyi olur. Ayrıca sıklıkla şikayetlerle tanı konulur. Herhangi ileri bir teste ihtiyaç yoktur. Bunlar için tasarlanmış testler mevcuttur ancak bunlara sıklıkla ihtiyaç duyulmamaktadır” diye konuştu.

EVDE İSTİRAHAT ŞART
Gribi atlatmak için hekim tarafından tavsiye edilen ilaçlar ve evde istirahatın şart olduğunu kaydeden Prof. Dr. İleri, şunları kaydetti:

“Ateş düşürücü sıklıkla parasetamol kullanılmaktadır. Ateş bazen tamamen normale dönmeyebilir. Bazen ateşin 1 derece bile düşürülmesi hastayı rahatlatabilir. Grip ilaçları bazı şikayetlerinizi rahatlatabilir. Dinlenme en önemli noktalardan biridir. Mümkün olduğunca fazla sıvı tüketilmelidir. Çoğu hasta 3-4 gün içinde rahatlamaktadır ve antiviral tedavi çoğunlukla gerekmemektedir. Grip komplikasyon gelişme ihtimali olanlarda antiviral tedavi daha ön planda düşünülmektedir. Bunlar da şikayetlerin ilk 2 gününde başlanırsa daha etkili olmaktadır.”

Pnömoni veya menenjite de dikkat çeken Prof. Dr. İleri, “Milyonlarca insan her yıl grip olmakta ve çoğu 1-2 hafta içinde iyileşmektedir. Fakat bunlardan binlercesi pnömoni veya menenjit şekline dönebilmektedir. Bunların hastaneye yatırılıp tedavi olması gerekir. ABD’de son 30 yılda her yıl 3 bin ile 49 bin arasında değişen oranda kişi grip ve ilişkili durumlardan hayatlarını kaybetmektedirler. Herkeste griple ilgili komplikasyonlar gelişebilir. Risk altındakiler ise; 65 yaş üstü hastalar, 2 yaş altı çocuklar, grip sezonu içinde 3 ay ve daha fazla gebelik süresi olan kadınlar, bakım evinde kalanlar, kronik kalp, akciğer veya böbrek hastalığı olanlar, diyabeti olanlar ve zayıf immün sistemi olan hastalardır. En sık komplikasyonlar pnömoni (zatüree), ensefalit (beyin iltihabı), menenjit ve nöbet geçirmedir. Bu tür komplikasyonlar için risk taşıyorsanız ve de evde kendiliğinden geçmesini beklediğiniz grip şikayetleri geçmiyor veya daha kötüye gidiyorsa mutlaka hekim kontrolü gereklidir” şeklinde konuştu.

Etiketler: »

Share