logo


Grip aşısı herkes için geçerli mi?

aşıDr. Mustafa Asım Şafak, sağlıklı kişilere grip aşısı önerilmemesi gerektiğini söyledi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, sağlıklı kişilere grip aşısı önerilmemesi gerektiğini söyledi.

“AŞI RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLERE YAPILMALI”

Şafak yaptığı açıklamada, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı burun akıntısı ile seyir gösteren bir enfeksiyon olan grip; bulaşıcılığı oldukça yüksek hastalık grupları arasında yer alıyor. Savunma sistemindeki zayıflık nedeniyle kolayca yayılan grip hastalığı için özel bir tedavi yöntemi bulunmazken ateş düşürücü, burun spreyi, boğaz pastili, bol istirahat ve sıvı tüketimi tedavi yöntemi olarak kullanıldığını ifade etti. Grip aşısının ise, sağlıklı kişilere önerilmemesi gerektiğini açıklayan Şafak, aşının sadece risk grubundaki kişilere uygulanması gerektiğini vurguladı.

Şafak, grip enfeksiyonu, genç erişkinlerde büyük problemler yaratmadan bir hafta içinde kendi kendine yok olduğunu belirterek, “Bebeklerde, kronik akciğer/kalp hastalarında, organ nakli geçirmiş, savunma sisteminde sorun olan ve AIDS gibi immünolojik baskılanma oluşturan hastalarda grip, çok daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Risk grubunda olan bu hastalar tedaviye geç kaldıkları taktirde ne yazık ki hayatlarını bile kaybedebiliyorlar. Kesin ve özel bir tedavisi bulunmayan grip enfeksiyonunda, hastanın durumunu korumak yeterli. Ateşli hastalara, ateş düşürücü, boğaz ağrısı olan hastalara rahatlatıcı pastil veya spreyler önerilirken; bol sıvı alımı ve istirahat edilmesi de oldukça önemli. Yüksek bir virüsle karşılaşma veya savunma sistemindeki eksiklikler nedeniyle kolayca gelişen grip enfeksiyonunda; burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi şikayetler daha fazla ise, burun iltihabı (rinit) olan bu durum grip değil “Nezle” olarak adlandırılır” dedi.

GRİP AŞISI HER YIL YENİLENİYOR

Kış ayları boyunca gripten korunma yolu olarak yaptırılan grip aşısının, her yıl karşılaşılması en muhtemel virüs tiplerine karşı yeniden hazırlandığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Bir önceki yılın muhtemel virüslerine karşı hazırlanan grip aşısı sonraki yıllarda hastayı koruyamayacağı için uzmanlar tarafından doğru bir önlem olarak görülmüyor. Grip aşısına bağlı olarak hastalarda çok nadir de olsa zaman zaman ciddi komplikasyonlar görmek de mümkün. Ciddi risk grubundaki hastaların aşılanması dışında, grip aşısını önermiyoruz ve risk grubundaki hastalarda komplikasyon riskine dikkat edilmesi gerekiyor.”

Şafak, gribin, sağlıklı kişilerde önemli komplikasyonlara yol açmadığını ancak halsizlik, ateş, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı şikayeti olan hastaların bir kulak burun boğaz hekimine başvurması gerektiğini belirtti ve kesinlikle kendi kendilerine ilaç kullanmamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+4 = ?