logo


Görgü tanıkları olay anını anlattı

Görgü tanıkları olay anını anlattı

İstanbul’un turizm merkezlerinden Sultanahmet Meydanı’nda çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası bir görgü tanığı yaşananları, “Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler” sözleriyle anlattı.

BBC Türkçe’ye bilgi veren ve olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan Önder isimli görgü tanığı, “”Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler” dedi.

Görgü tanığı ayrıca, “Dükkanlarda kırılan bir şey yok. At Meydanı’na yakın, Dikilitaş’ın olduğu yerde oldu. Kaç yaralı var, durum ne bilmiyorum ama ambulansların biri gelip biri gidiyor” dedi.

“59 ambulans saydım”

Sultanahmet’te bir otelde çalışan Murat Manaz isimli görgü tanığı patlama anını ve sonrasında yaşanılanları şu şekilde anlattı: “Saat 10.19 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Gökyüzüne baktığımda ise martılar havada uçuşuyordu. Meydan bir anda kalabalıklaştı. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koşuşturduğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Olay yerine gittiğimde gördüm. Polis ikinci bir bomba ihtimali üzerine meydanı boşaltmak için uğraşıyordu”

Başka bir görgü tanığı da, “Çok şiddetli bir patlama oldu, geldim hemen buraya koşarak, yerde yatıyorlardı. İnsan vücudu parçaları vardı” dedi.

Olay anına tanık olan Erdem Köroğlu ise, “Biz yakındaki bir iş yerinde çalışıyoruz. Bir anda kalabalık oldu, bir sürü yaralılar olduğunu fark ettik, yerde yatıyorlardı. Çok gürültülü bir patlamaydı. Etraftaki binalar sarsıldı” diye konuştu.

Canlı bomba iddiası

Olaya tanık olduğunu belirten bir kişi ise twitter hesabından, 25-30 yaşlarında beyaz tenli siyah saçlı birinin Dikilitaş’a doğru koşup kendini patlattığını iddia etti.

‘Canlı bombayla göz göze geldik’

Görgü tanığı Alman turist, Sultanahmet saldırısıyla ilgili “Canlı bombayla göz göze geldim. Üzerindeki bombayı patlattı” dedi

Sultanahmet’te 10 kişinin öldüğü 15 kişinin ise yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili görgü tanıklarının ifadeleri ortaya çıkmaya başlıyor. Yaralı Alman turistlerden biri polise verdiği ilk bilgide “Canlı bombayla gözgöze geldim. Üzerindeki bombayı patlattı” dedi. Hastanelere kaldırılan yaralılar arasında 9 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Sultanahmet Meydanı’ndaki patlama yerinde polisin incelemeleri sürüyor. İstanbul Valiliği, patlamada 10 kişinin öldüğünü, 15 kişinini yaralandığını açıkladı. Yaralılar çevre hastanelere kaldırıldı.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+7 = ?