logo


17 Nisan 2016

Gonca Vuslateri, dövülen köpek haberine isyan etti

Gonca Vuslateri, dövülen köpek haberine isyan etti

İşçinin bir köpeği öldüresiye dövdüğü iddialarına Gonca Vuslateri de tepki gösterdi.

Hayvanlara şiddet uygulandığı iddialarıyla gündeme gelen Sarıyer Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde barınaktaki işçinin bir köpeği öldüresiye dövdüğü iddiası da hayvanseverleri çileden çıkarmıştı.

Basının ve halkın harekete geçmesi üzerine, kafatası kırılan köpek merkezden kurtarıldı ve şiddet uygulayan işçi de kovuldu. Sahibine kavuşan o köpeğin tedavisi sürüyor. Sosyal medyada merkezin kapatılması için kampanya başlatıldı ve hayvanseverler bu konunun peşini bırakmadı. Ünlü, ünsüz herkesin içini acıttı bu olay… Ama Gonca Vuslateri’nin paylaşımı daha çok duygulandırdı. İnsanlık dışı şeylerin hesabını sorarken, önceliği hayvanlara verdiğini söyleyen Vuslateri, paylaştığı fotoğrafa şu notu düştü:

1

“Sarıyer Belediyesi’nden çıkartılan hayvanın çok zorlu bir operasyonu olmuş… Yaşıyor mu yaşamıyor mu bilmiyorum, peşindeyim bu bilginin… İnsan katliamına alıştırıldık… Bitkiler… Hayvanlar şimdi de… İnsanlıktan nasibini alamamışların dünyasını okuyoruz hergün gazetelerde… Çocuklara tecavüz, hayvana tecavüz, ormanları yakmak, kadınları dövmek, erkek çocuklara taciz ve hırsızlık dersi vermek… Ne yaptık biz size… Ne yaptınız siz ‘size’… Hangi masalda okudunuz kahraman olmak için yaşayan her canlıdan üstün olma hibeliğini… Kimse kimseden değil, kimse “hiç bir şeyden” üstün değildir -ve hibeliğin hukuku politikadan geçmemektedir.. İnsanlık dışı şeylerin vicdani hesabı sorgularken elbette hayvanları öncelik alıyorum… Paylaşma hususunda.. Bir mahkeme kapısında hakkını arayan bir köpeği göremezsiniz. Haksız dahi olsa onu bekleyen ailesi yoktur. Hiç bir politik kurum da savunmaz haklarını. Ve yağmurdan kaçmayı başaramadıkları her an insana yakalanıp kendi gözyaşında boğulan tek canlıdır, onlar. Diğerleri gibi yani.. İnsanlık anıtı değildir yıkılan.. geride bırakılan insanlık ayıbıdır, geleceğe anlatılan…”

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+7 = ?