logo


Gezi Parkı’na 100 ağaç dikildi

5
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gezi Parkı’ndaki tahribatı giderme çalışmaları bugün de devam etti. Son 2 gün boyunca aralıksız sürdürülen çalışmalarda 100 yeni yetişkin ağaç Gezi Parkı’na dikildi.

Taksim Gezi Parkı’ndan eylemcilerin boşaltılmasıyla belediyenin başlattığı peyzaj çalışması sürüyor. Çalışmaların bugünkü kısmında 29 yeni ağacın daha dikilmesi planlanıyor. Böylece Gezi Parkı’na dikilen toplam ağaç sayısı 129’a ulaşmış olacak. Gezi Parkı’na son üç günde dikilen 152 bin mevsimlik çiçeğe ilave olarak, 50 bin çiçek, 5 bin gül dikimi de devam ediyor. Çalışmalar sonunda Gezi Parkı’na toplam 129 ağaç, 202 bin mevsimlik çiçek ve 5 bin gül dikilmiş olacak. Göstericiler tarafından tahrip edilen parkta 26 bin metrekare alanın çimleri de değiştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Taksim Meydanı’na dikilen ağaçların türleri şöyle: “21 adet ıhlamur, 52 adet akça, 36 adet manolya, 20 adet zakkum.”

Taksim’deki gösterilerin ardından Katı Atık Yönetimi Müdürlüğü ekipleri Taksim ve Gezi Parkı’nda 310 temizlik personeli 32 kamyonet, 12 yıkama aracı 5 su tankeri ve 6 süpürge aracı ile temizlik çalışması yaptı. Gezi Parkı ve Taksim civarından yaklaşık 400 kamyon hurda, demir, çöp, yanan araç, moloz, taş, flama ve çadır taşındı.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+5 = ?