logo


Gezi Parkı açılıyor!!

geziparkiTaksim Gezi Parkı’nda hareketlilik var. Belediye ekiplerinin son temizlik çalışmasını yaptığı park açılışa hazır hale geldi.

Polislerin güneşten korunmak için altında oturduğu şemsiyeler toplandı. Taksim Dayanışması, parklarda yapılan forumları Gezi Parkı’nda yapma kararı aldı ve herkesi bu akşam saat 19:00’da Taksim’e çağırdı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Taksim’e geldi, Gezi Parkı’nda incelemelerde bulunuyor.
15 Haziran’dan bu yana halka kapalı olan Gezi Parkı’nın bugün halka açılacağını söyleyen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu kesin bir saat belirtmedi. Park, belediye ekipleri tarafından temizlenerek açılış için hazırlandı. Sadece polislerin bulunduğu parkın açılışı için bekleniliyor.
Günlerdir Gezi Parkı’nda nöbet tutan polis ekiplerinin güneşten korunmak için kullandığı şemsiyeler ile oturduğu sandalyelerin çoğu toplandı.

PARKA GİRMEK İÇİN BEKLEYENLERİN SAYISI ARTIYOR
Parkın içinde son hazırlıklar tamamlanırken, parka girmek için bekleyenlerin sayısının da saatler ilerledikçe artmaya başladığı gözlendi. 23 günden beri polisin beklediği Gezi Parkı’na girmek için sabırsızlananlar, parkın girişindeki merdivenlere çekilen polis güvenlik şeridi önünde bekliyor.
FORUMLAR GEZİ’YE
Taksim Dayanışması da Gezi Parkı’nın halka kapatılmasına ve Cumartesi günü yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla diğer parklarda yapılan forumları Gezi Parkı’na taşıma kararı aldı. Açıklamada “Bugün saat 19.00’da kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız. Bütün dünyaya örnek olan dayanışmamızdan, taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.
İSTANBUL VALİSİ GEZİ’DE İNCELEMEDE
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Gezi Parkı’nda incelemelerde bulunuyorlar.
Mutlu, ”Son durumu göreceğiz, inceleyeceğiz, sonra açıklama yapacağız” dedi.
VALİ’DEN GAZETECİLERE ‘ŞU AÇIDAN ÇEKİN’ UYARISI
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir Gezi Parkı’nda gazetecilere poz verdi.
Vali Mutlu’nun gazetecilere hangi açılardan fotoğraf çekeceklerini söylediği anlar dikkat çekti.
Vali Mutlu, gazetecilerin “Sayın Valim ters ışık var” şeklindeki sözlerine, “Düz çekemiyor musunuz? Parkın derinliğini alın. Alırsınız ya” şeklinde cevap verdi.
İNCELEME DEVAM EDERKEN PARKTA OTURAN ÇİFT DİKKAT ÇEKTİ
Yetkililerin incelemeleri sürerken parktaki bankta oturan bir çift gazetecilerin ilgisini çekti.
Parkta bulunmalarını “Tamamen tesadüf” şeklinde değerlendiren çift “Metroya gidiyorduk baktık ki park açılmış. Biz de geldik” dedi.
Parktaki düzenlemelerle ilgili soruya cevap veren çift, “Bu protestolar olmasaydı şimdi burada iş makineleri olacaktı” dedi.
VALİ MUTLU’DAN AÇIKLAMA: PARKIN İSTANBULLULARLA BULUŞMA VAKTİ
İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Mutlu, şunları söyledi:
Değerli basın mensupları Gezi Parkımızda Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmış olan son düzenlemeleri görmek üzere yerinde bir tespit incelemeler yaptık.
Yapılmış olan çalışmaların ne kadar mükemmel olduğunu gördük.
Büyükşehir belediyemize yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Ağaçlarla çiçeklerle fıskiyelerle süslü bu park cennet İstanbulumuza yeni bir cennetten köşe hediyesi oluyor.
Ümit ediyoruz halkımız tarafından da da bundan sonraki süreçte İstanbulluların hizmetine girecek.
Eksiklikler olabilir bundan sonra da eksik yerler tamamlanır.
Aileleriyle çocuklarıyla halkımız gelecek parkları kullanacak.
Parklar çocuklar aileler yaşlılar gençler içindir.
İstanbullulara ait olan parkın İstanbullularla buluşma vaktidir. Halkımızı buraya davet ediyoruz.
Beyoğlu belediyesinin böyle bir çadır kurma faaliyeti söz konusu değildir. Burada çadır kurulması söz konusu değil. Ama yine Beyoğlu belediyesinin burada bir ramazan etkinliği var.
Ramazan ayına mahsus sadece oruç saatlerine mahsus olmak üzere belli bir mühlet etkinliği olacak.
FORUM ÇAĞRISI
Şu anda da görüyorsunuz… Hedefimiz nedir burada halkımızın parkı kullanması. Parklar halkındır. Bu insanlar arasında en ufak bir ayrım söz konusu değildir.
İstanbullu hemşerilerimiz parklarımızın sahibidir.
Halkımıza ait olan parkları halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir.
İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar. Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım.
Bazı gruplar Bu park bize aittir diyerek bir grup kendini bu halkın yerine koyarak buranın sahibi halk değil bizleriz derse buna müsaade etmeyiz.
VALİ KONUŞURKEN PARK DIŞINDA PROTESTO
Vali Mutlu, Gezi Parkı’nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ”Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı.

Etiketler: » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+4 = ?