logo


GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PARFÜM


Cenk Yılmaz
cenkyilmaz@yagmurhaber.com

10956174_671995146256078_181597019_nİnsanoğlunun tarihi ateşle başlar derler, ama bana göre parfümle başlar. Ateş yakmayı öğrenen insanoğlu yaktıkları ağaç ve reçine kokularını tanrılarına ithaf ederler. Günümüzdeki parfümlere benzemese de tütsü parfümlere adını verdi. Latince PER FUMUS ”dumandan çıkan” bugünkü PARFÜM olarak kokulara adını vermiştir.

M.Ö 3000′ li yıllarda Mısır’ da din adamları tarafından ilk parfümler yapılmıştır. Ölümden sonra yaşama inanan Mısırlılar mumyalama esnasında parfümlere özel bir önem verdiler.

Tarihteki en güzel kadınlardan biri olan Kleopatra’ nın döneminde koku ve esans kullanımı Mısır’ da doruğa ulaştı. Kleopatra, Roma İmparatoru Jül Sezar’ ı etkilemek için bol miktarda parfüm ve güzelliğini kullanmıştır. Kleopatra’ nın varlığı Mısır’ da güzellik ve lükse düşkünlüğü arttırmıştır.

Yunanlılar ve Romalılar Mısır’ ı işgal etmek isterken parfümle tanışmış oldu. Bundan sonra Romalılar ve Yunanlılar arasında parfüm kullanımı çok popüler oldu. Fakat batının parfümle dansı uzun sürmedi. Parfümü cinsel isteği arttırdığı gerekçesi ile yasaklayan Hristiyan dünyası Ortaçağ boyunca sırf karanlıkta kalmamış aynı zamanda kokusuz kalmıştır.

Her ne kadar birçok farklı kültürde parfüm ortaya çıkmış, geliştirilmiş olsa da; parfüme en fazla katkıyı yapan Arap kültürüdür. Damıtma adını verdiğimiz ve çiçeğin yağını çıkartmak yoluyla kokusunu elde etme yöntemini bulan İbn-Sina ‘ dır. Al-Kindi parfüm alanında yaptığı çalışmaları bir kitapta toplamıştır. Bu kitapta parfüm malzemeleri ve yüzlerce farklı parfüm tarifi yer almaktadır. Parfümün Arap toplumlarında gelişmesinin en önemli sebebi İslam dinidir. Kuran’ da Cennete ulaşanlara ” sütten daha beyaz misk parfümünden daha güzel kokulu sular” vaat edilmektedir.

1370 yılında Kraliçe Elizabeth için Macaristan’da üretilen parfüm, dünyadaki ilk modern parfüm olarak kabul edilir. Alkolden oluşan bir solüsyon içerisinde esansların çözülmesini sağlayarak üretilen bu parfüm tüm Avrupa tarafından ”Macar Suyu” olarak isimlendirilir.

Fransa tarihini biraz incelemiş olanlar bilirler ki, 17. yüzyıla kadar Fransa kötü bir koku bulutu altında yaşıyordu. Yıkanmayı sevmiyor olmaları ve kanalizasyon sistemlerinin olmamasından dolayı koku yoğunluğu mevcuttu. 17. yüzyılda parfümün Fransa’ da yayılmasının sebebi, zenginler tarafından su ve sabun yerine kullanarak kötü vücut kokularının bastırılması amacıyla kullanılmasında yatmaktadır.

Tarih içinde dinsel amaçla kullanılan parfüm, 20. yüzyılda bir moda aksesuvarı haline dönüşmüştür.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tenis İzleyicisi Olmak

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Tenis maçında oyuncuların puan oynadığı esnada izleyicilerin konuşması, gürültü yapması ya da oturduğu yeri değiştirmesi yasaktır. Nezaketen de doğru değildir. Tenis maçları, özellikle futbol, basketbol gibi spor branşlarında izlediğimiz kadarıyla gürültülü, desibeli zorlayan tezahüratlar yoktur. Taraf tutma tabi ki var, izleyici beğendiği oyuncuya destek olabilir ama karşı tarafında güzel puanında onu da alkışlıyor, oyuncuyu güzel oyunundan dolayı tebrik ediyor. Günümüzde malesef ki tenisin dışında bu davranışları görebileceğimiz fair-play dol...
 • Yapılabilecek en ideal spor tenis

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Tenis, asırlar öncesine dayanan tarihe sahip olmakla beraber soylu bir spor, krallar oyunu olarak spor severlerin hayatına girdi. Ülkemizde de Türkiye Tenis Federasyonun ve bazı sponsorlarında desteği ile düzenlenen turnuvalara ünlü teniscilerinde katılımını sağlayarak popüleritesi artmış ve insanlar ilgi duymaya başlamıstır. Tenis, basketbol ve futbol kadar ulkemizde geniş kitlelere ulaşamamış olsada kendine ait çizgisini her zaman korumayı başararak hayatımızın parçası haline gelebilmiş ve bir çok spor sever icin cazibe olusturmustur. Tenis...
 • YAŞAM BOYU GÜZEL BİR CİLT

  09 Temmuz 2015 Köşe Yazıları

  Unutmayın ki güzel bir cilt için, doğuştan getirdiğiniz iyi genlerin yanı sıra kendinize iyi bakmanız da gerekiyor. Cilt bakım teknikleri ve ürünleri yaşlara göre değişiklik göstermekte. 20'li, 30'lu, 40'lı, 50 ve üstü yaşlarda uygulayacağınız basit tekniklerle yaşınıza göre güzel görünmeniz mümkün. Yaşamın kaliteli olabilmesi için beslenmenin de kaliteli olması gereklidir. Bu nedenle kişilerin doğru beslenme sistemlerini yaşamlarına adapte etmeleri önemlidir. Yaş dönemlerine göre beslenmeyi ayarlamak hem birçok hastalığın önlenmesine ...
 • KOKULAR VE ETKİLERİ

  25 Mart 2015 Köşe Yazıları

  Bitkiler ilham, konsantrasyon, çalışmak için zindelik, dinlenmek, uyumak ya da hayal kurmak için doğru ambiansı yaratarak ruh halimizi etkilerler. Farklı bitkisel yağlar farklı enerji türleri yaydıkları için ihtiyaç duyacağınız titreşim ve enerjiye göre belirli bir yağ ya da yağ karışımı kullanabilirsiniz. Kokular ve Etkileri Konsantrasyon için; Limon, fesleğen, limon otu, okaliptüs, kişniş, laden. Mutluluk için; Portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil, ıtır. Kabullenmek için; Servi, ölmez otu, melisa. Kızgınlığa karşı; Paçul...