logo


Gebelikte Grip Aşısı Ne Gibi Etki Yapar

leylak org
Gebelikte grip aşısı olmak zararlı mıdır. Hava değişimleri aniden sık olduğu yaklaştığımız soğuk havalar sebebiyle anne adaylarının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Grip ve grip aşısı hakkında merak edilenler leylak yazısına tıklayıp detaylı bilgi alabilirler.

grip influenza virüsünün sebep olduğu gibi riskli gruplarda ciddi seyreden hatta ölümlere neden olan viral bir enfeksiyon grubudur. Riskli gruplar grip aşısı yaşından yaşından büyük olanlar gebeler kronik hastalıkları olanlardır. Kronik hastalıkları olanlardır. Aşılanmada genellikle o mevsim beklenen tür virüse karşı bağışıklık amaçlanır sprey şeklinde canlı ve iğne şeklinde cansız virüs aşılar vardır.

Hamilelik gebelik öncesi grip aşısı yaptrılması önerilir mi yaptırmak gereklimidir.
2010 yılında H1N1 influenza virüsü dünyada tehlike oluşturduğundan acilen özel aşı geliştirildir. Domuz gribi olarak adı konulan bu tehlikeli hastalık insanları ölüme kadar sürüklemektedir. Amerika’da hamile bayanların yüzde biri oluşturmalarına rağmen domuz gribinden ölenlerin yüzde altısı oluşturmuşlardır. Domuz gribinden dolayı acil olarka hastaneye kaldırılan bayanların aşı yapılarak korunmaya alınmıştır.
Bu yüzden grip aşısı oldukça çok önemlidir.

Kaynak: sağlık


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+3 = ?