logo


05 Ağustos 2014

Gazze’de flaş gelişme!

israil askeriİsrail ordusu, Gazze’den tüm askeri birlikleri çekme kararı aldı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Mısır’ın önerdiği ateşkes anlaşmasının İsrail’in Gazze’den çekilmesini içerdiğini belirtti.
Ebu Merzuk, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sabah saat 08.00 itibarıyla ateşkes olacak ve zalim İsrail ordusu Gazze’den çekilecek” dedi.
Bu açıklamanın ardından, İsrail ordusu, TSİ 08.00′da Gazze’den tüm askeri birlikleri çekme işlemini tamamlayacağını açıkladı.

ABD YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

ABD yönetimi, İsrail ve Hamas’ın kabul ettiği Mısır’ın 72 saatlik ateşkes önerisini kuvvetle desteklediğini belirterek, her iki tarafı ateşkese tümüyle saygı göstermeye çağırdı.
Beyaz Saray: “Bu gerçek bir fırsat” Beyaz Saray da İsrail ve Hamas’ın ateşkes ilanını memnuniyetle karşılayarak, bunu “gerçek bir fırsat” olarak niteledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken, CNN televizyonuna verdiği demeçte, İsrail ve Hamas’ın Mısır’ın önerdiği 72 saatlik ateşkes önerisini kabul etmesine ilişkin, “Bu gerçek bir fırsat. Bu girişimi kuvvetle destekliyoruz” dedi.

Her iki tarafın ateşkes konusundaki taahhüdünden memnuniyet duyduklarını ifade eden Blinken, bununla birlikte, silahların susturulmasında sorumluluğun Hamas’ın üzerinde olduğunu kaydetti.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+5 = ?