logo


Gayri Resmi Doğan Bebeği Alana da Verene de Ceza!

haberyasakaşk1Adana’da yasak aşktan doğan bir bebeğin çocuğu olmayan bir öğretmene verilmesiyle ilgili açılan davada 4 kişiye hapis ve para cezası verildi.

9 Şubat 2012’de 155’i arayan bir kişinin, “Hastanede çalışan O.T., asıl babası hapishanede olan Kaan isimli şahsın gayri resmi olarak doğan G. isimli bebeğini, birlikte yaşadığı M.A. isimli kız arkadaşının çocuğu olmayan halası S.G. adlı kadına sattılar. S.’yi yeni doğum yapmış gibi gösterdiler” ihbarı üzerine polis, ihbarda belirtilen adres ve isimler üzerinde yaptığı araştırma sonunda iddiaların doğru olduğunu belirledi. 17 Ocak 2012’de hastanede doğum yapan ve Zeynep isimli kadının doğurduğu ve G. ismi verilen erkek bebeğin kayıtlarda S.G. doğurmuş gibi gösterildiği ve daha sonra nüfus kayıtlarına geçirildiği saptandı. Bir belediyenin eğitici kurslarında öğretmenlik yapan 50 yaşındaki S.G., eşi F.K.G. (62), yeğenleri M.A. (17) ve hastane çalışanı O.T. hakkında Adana 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘çocuğun soy bağını değiştirmek’ suçundan dava açıldı. Minik erkek bebek G., öğretmen S.G.’nin evinden alınıp Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim edildi.

Tutuksuz yargılanan öğretmen S.G., bebeğin kendisine verildiğini doğruladı. S.G., “Eşim ile uzun süre bebek tedavisi gördük. Bir türlü çocuk sahibi olamadık. Bende her geçen gün bebek özlemi oluştu. Çocuk sahibi olabilmek için eşimle Çocuk Esirgeme Kurumu’na gittik. 4-5 yaş grubu çocuklardan evlatlık alınabileceği söylendi. Bu yaştaki çocukların bize ısınmayabileceğini düşündük. Yeni doğmuş bebek edinmemizin daha doğru olduğunu düşündük. Yeğenim M.A.’nın arkadaşı olan O.T., ‘Hala arkadaşın biri doğum yapacak, bu çocuğu istemiyorlar. Gayri resmi bir çocuk, bırakıp gidecekler. Bu çocuğu istiyorsan al’ dedi. Ben de ortada kalacak bu çocuğu almayı kabul ettim. Kimliğimi alıp, bebeği ben doğurmuş gibi kayıtlara geçirdi. Daha sonra da bebeği yeğenimle birlikte getirdiler. Ben kimseye bebek için para vermedim. Gerçek annesinin kim olduğunu da bilmiyorum” dedi.

Eşi F.K.G. de benzer ifadeler kullanırken, S.G. son sözünde, “Hakim bey ne olur bebeğimi bana verin” diye yalvardı.

M.A. ise, bebek özlemi ile yanan halasının bebek sahibi olması için bu işe karıştığını, yaptıklarının suç olduğunu bilmediğini söyledi. Hastane çalışan O.T. de, bebeğin gerçek annesinin isminin Zeynep olduğunu belirterek, “Zeynep kürtaj için geç kaldığı için benden yardım istedi. Zeynep bebeği doğurduktan sonra bırakıp gideceğini söyleyince bir ailesi olsun diye aracı oldum, amacım suç işlemek değildi” dedi.

Mahkeme, sanıklardan S.G., eşi F.K.G. ve hastane çalışan O.T.’yi ’çocuğun soy bağını değiştirmekten’ 10’ar ay, ’memura yalan beyanda bulunmak’tan ise 2 ay 15 gün olmak üzere 1’er yıl 15’er gün hapse mahkum etti. M.A.’yı da 4 bin lira para cezasına çarptırdı. Daha sonra 4 sanığın cezaları hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrilip, 5 yıl denetime tabi tutulmasına karar verildi. Sanıklar, bu süre içinde suç işlemeleri halinde verilen cezaları da çekecekler. Hakim ayrıca, bebeğin kendisine verilmesini isteyen S.G.’nin bu isteğini de ’çocuğun evlat edinmesi’ ile ilgili prosedürün ayrı olması nedeniyle reddetti.

Bebeğin gerçek annesi ve babasının tespiti için soruşturmanın sürdürüldüğü öğrenildi.

Etiketler:

Share