logo


Galatasaray’ın Forması Neden Sarı Kırmızı Renklere Sahip?

Her takımın kendine özel renkleri bulunmaktadır. Fenerbahçe, sarı lacivert; Beşiktaş, siyah beyaz; Trabzonspor, bordo mavi ve Bursaspor, yeşil beyaz renklerle anılmaktadır. Galatasaray’da sarı kırmızı renkleri kullanmaktadır. Ancak bu renklerin neye göre seçildiği ve renk seçimlerinin arkasında bir hikaye olup olmadığı taraftarların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Renk seçimi konusunda en ilginç hikayeye sahip olan takımlardan birisi de Galatasaray’dır.

Galatasaray takımı futbol hayatına önce başka renklerle başladı. Ancak bu renklerin kendilerine sıkıntı yaratabileceği düşüncesiyle bir süre sonra renklerini değiştirme kararı aldı. Galatasaray’ın kurulması konusunda kurucuları arasında olan Ali Sami Yen şu açıklamaları yapmıştır:

“1 Teşrin 1905 yılında mektebin beşinci sınıfında okurken muallimimiz merhum Mehmet Ata beyin dersinde birkaç arkadaş baş başa verdik ve Galatasaray’da bir futbol takımı kurmayı kararlaştırdık.”

1481 yılında kurulan Galatasaray mektebinde okuyan bir grup öğrenci tarafından kurulan Galatasaray futbol takımı zaman içerisinde Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birisi haline gelmiştir. 1905 senesinde kurulan takıma bir forma hazırlama ihtiyacı ortaya çıkınca, hangi renklerin kullanılacağı düşünülür.

Ali Sami Yen ve arkadaşlarının Türk olmayan takımları yenmek için kurduğu Galatasaray futbol kulübü için renk arayışı kırmızı beyaz renklerin seçilmesiyle tamamlanır. Bu renklerin seçilmesinin sebebi Türk bayrağının renkleri olmasıdır. Ancak takım bu ilk formaları giyince endişelenir, zira o dönemde Türk oyuncuların futbol oynamasına hoş gözle bakılmamaktadır. Bunun üzerine İngiltere’den sarı siyah renklerde hazır formalar getirtilir. Ama takım oyuncuları ve yöneticilerinin hiçbirisi bu renkleri beğenmez.

Kırmızı beyaz forma renginden korkmaları sebebiyle vazgeçen Galatasaray takımı, sarı siyah forma renklerinden de heyecan yaratmadığı için vazgeçer. Ali Sami Yen ve arkadaşları yeni bir renk kombinasyonu aramaya girişir. Bu aşamada kaleci Asım Tevfik ve sol açık oynayan Emin Bülend işin içine dahil olurlar ve Bahçekapı’da kumaşçıları gezerken gördükleri o renklere adeta çarpılırlar.

Ali Sami Yen, sarı kırmızı renkleri gördüğü anı şöyle anlatmaktadır:

“Tezgahtar ustaca bir el hareketi yaparak iki kumaşı yan yana getirdiğinde bir saka kuşunun başı ve kanadının yarattığı neşeli renk değişimine benzeyen bir parlaklık göründü. O anda içerisinde bir alev parladığı hissine kapıldım. Bu renkler bizi galibiyetten galibiyete götürecek hayalini kurdum. Kumaşları alarak eve getirdim. Kız kardeşimde bunları dikerek formalarımızı yaptı. Biz de sarı kırmızı renklerden oluşan formayı 6 Aralık 1908’deki Barham İngiliz harp gemisinin oyuncularıyla oynadığımız maçta giydik.”

O gün oynanan maçı Galatasaray 3-1’lik skorla kaybetse de takım sarı kırmızılı formayı ilk defa o maçta giydi ve sonrasında da kullanmaya devam etti. Galatasaray onlarca kupayı, Türkiye futbol tarihindeki birçok ilki ve müthiş başarılarını hep sarı kırmızılı renklerle kazandı.

Galatasaray Spor Kulübüyle ilgili son dakika gelişmelerini netsporhaber.com sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Netsporhaber.com’da spor haberleri, son dakika gelişmeleri, spor magazin gibi farklı kategorilerde sporla ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Kaynak: https://netsporhaber.com/

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+8 = ?