logo


Galatasaray Meydanı`nda polis müdahalesi: 14 gözaltı

Galatasaray Meydanı`nda polis müdahalesi

Galatasaray Meydanı’nda akşam saatlerinde toplanarak Cizre’yle ilgili basın açıklaması yapmak isteyen yaklaşık 300 kişiye, polis müdahale etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu üyeleri, Cizre’de bir binadaki yaralılara ambulans sağlanmadığını ileri sürerek basın açıklaması yapmak istedi. Polis, taşınan bir pankartın yasal olmadığını anons ettikten sonra, gruba tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale ederek eylemcileri dağıttı.

Galatasaray Meydanı`nda polis müdahalesi1

Galatasaray Meydanı’nda saat 19.00′da toplanan İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu üyesi yaklaşık 300 kişi, Cizre’de bir binanın bodrum katında bulunan yaralılara ambulans sağlanmadığını ileri sürerek basın açıklaması yapmak istedi. Ellerinde pankart ve dövizlerle slogan atan gruba, polis aracından, “taşıdıkları pankart ve dövizlerin yasadışı olduğu ve pankartın kaldırılmaması halinde müdahale edileceği” anons edildi.

Eylemciler bu anonsu dikkate almazken, gruptan bir kişi basın açıklamasını okumaya başladı.

Bunun üzerine, önce sivil polisler müdahale ederek pankartı aldı. Ardından, iki TOMA ve Çevik Kuvvet polisleri tarafından gruba müdahale edildi.

Tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile yapılan müdahale sonucu eylemciler dağıtıldı.

Polis, 14 kişiyi gözaltına aldı.

BASIN AÇIKLAMASI ÖNCESİ GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Bu arada, basın açıklaması öncesi, Taksim Meydanı’na çıkan bütün yollarda toplumsal müdahale aracı TOMA ve Çevik Kuvvet polisleri bekletilerek geniş güvenlik önlemi alındığı dikkat çekti.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+6 = ?