logo


15 Eylül 2015

François Hollande resmen savaş açtı

fransa cumhurbaşkanı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’de DAEŞ’e yönelik hava saldırıları düzenlemenin gerekli olacağını gördüklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptıkları keşif uçuşlarının ardından Suriye’de DAEŞ terör örgütüne yönelik hava saldırıları düzenlemenin gerekli olacağını gördüklerini söyledi. Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile Elysee Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenleyen Hollande, terör örgütleri DAEŞ ve Boko Haram hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Hollande, “Saldırıların gerekli olup olmadığını tespit etmek için keşif uçuşları yapacağımızı duyurmuştuk. Suriye’de bunun gerekli olacağını görüyoruz” dedi. Hollande kendilerine bilgi ulaştıkça bölgedeki durumu düşüneceklerini ve saldırılar için hazır olacaklarını belirtti. Boko Haram’ın DAEŞ’le ilişkili bir örgüt olduğunu öne süren Hollande, “Boko Haram’ın DAEŞ’ten yardım ve destek aldığını biliyoruz. Boko Haram’la savaşmak, DAEŞ’le savaşmaktır” diye konuştu. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın geçen hafta yaptığı açıklamanın ardından Fransız savaş uçakları Suriye’de DAEŞ hedefleri üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyor. Fransa, Irak’taki DAEŞ hedeflerine yönelik hava saldırılarına katılıyor ancak Suriye’de Esed rejimini “güçlendireceği” gerekesiyle bu ülkede hava operasyonlarına katılmıyordu.

Share


#

SEN DE YORUM YAZ

10+7 = ?