logo


Flaş iddia: Ümit Dündar’a 1 numaralı koltuk

umit-dundar

Genelkurmay Başkanlığı için “Kuvvet komutanlığı yapma” şartı kaldırılmasının nedeninin 15 Temmuz darbe girişiminindeki tutumu nedeniyle Ümit Dündar’ın önünü açmak olduğu iddia edildi.

Hükümet yasal bir değişiklik yaparak Genelkurmay Başkanlığı için ”Kuvvet komutanlığı yapma” şartını kaldırdı. Bakanlar Kurulunun teklifi, Cumhurbaşkanının onayı ile Orgeneral ve Oramiraller arasından bir isim, Kara Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapmadan da, Genelkurmay Başkanı olabilecek. Değişikliğin 15 Temmuz darbe girişimindeki tutumu nedeniyle, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar için yapıldığı konuşuluyor.

OHAL KARARNAMESİ

Bakanlar Kurulunca dün çıkarılan 669 sayılı OHAL kararnamesi ile, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri personel kanununun 49’uncu maddesi yeniden düzenlendi. Bu maddede yer alan, ”Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış, orgeneral-oramiraller arasından Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi değiştirildi. Maddeden, ”Kara-Hava-Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapmış” ifadesi kaldırıldı. Böylelikle kuvvet komutanlığı yapmadan da, Genelkurmay Başkanı olunabilecek.

AKAR’DAN SONRA DÜNDAR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Dere geçerken at değiştirilmez” demiş ve YAŞ toplantısında da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın görevine devam etmesi kararlaştırılmıştı. Akar’ın görev süresi normal şartlarda 2019 yılında sona eriyor.

Akar, bu görevinde 2019’a kadar kalırsa ya da daha önce emekliliğini isterse hükümet, kuvvet komutanlığı yapmamış bir Orgeneral’i de bu göreve atayabilecek. Bu durumda en kuvvetli senaryo da, hükümetin Genelkurmay 2. Başkanı Ümit Dündar’ı tercih edeceği biçiminde şekilleniyor. 1955 doğumlu olan Dündar, Genelkurmay Başkanlığı makamının boşalması durumunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapmadan Genelkurmay Başkanı olabilecek. Böylelikle o tarihte Kara Kuvvetleri Komutanlığı makamının dolu olması da, Dündar’ın Genelkurmay Başkanlığına atanmasını, son yapılan yasal değişiklik uyarınca etkilemeyecek. Genelkurmay Başkanları 67 yaşına kadar görev yapabiliyor.

Kaynak:Sözcü

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+9 = ?