logo


Filipinler’de sokaklarda yüzlerce ölü var

Filipinler’de IŞİD karşıtı operasyonları takip eden bir gazeteci boynundan vuruldu. Avustralyalı Adam Harvey boynundaki kurşunu gösteren X-ray görüntüsü ile şaşırttı. Kurşun hala boynunda ve sağlık durumu gayet iyi.

Marawi kentindeki çatışmalar ise sürüyor. Kentte sokaklarda bine yakın ceset olduğu belirtiliyor. 3 haftadır kuşatma altında olan Marawi’de durum belirsiz.

Filipinler’in Marawi kentinde terör örgütü IŞİD’e bağlı Maute grubuna karşı çatışmalar devam ediyor. Bölgeden gelen son bilgilere göre askeri güçlerle terörö örgütü arasındaki çatışmaların yaşandığı alanda yüzlerce ceset var.

Zia Alonto Adiong isimli Filipinli politikacı çevrede kurtarma ve yardım çalışmalarına katılanların 500 ila 1000 arasında ceset gördüklerini söylüyor.

Yaklaşık 3 haftadır düren çatışmalarda Filipin ordusu 206’sı IŞİD’li, 58’i asker ve 26’sı sivil olmak üzere 290 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Ancak Filipinli politikacının ifadesine göre durum çok daha ciddi.

Gazeteci Adam Harvey vuruldu

Avustralya haber kanalı ABC’nin muhabiri Adam Harvey Filipinlerdeki çatışmaları takip ederken boynunda vuruldu. Harvey’nin sağlık durumu şu an için iyi. Ancak kurşan hala boynunda duruyor. Gazeteci Twitter adresinden “Herkese teşekkürler. İyiyim. Kurşun hala boyunumda. Ama önemli olan her şeyi kaçırıyoırum” yazarak durumunun iyi olduğunu söyledi.

ABD özel kuvvetleri bölgede

Filipinler’in Marawi bölgesinde terör örgütü IŞİD’e karşı süren çatışmalara ABD özel kuvvetlerinden destek geldi. Filipinler hükümeti özel kuvvetler ekibinin kuşatma altında bulunan Marawi’de olduklarını açıkladı. Ancak ABD askerleri IŞİD’e karşı savaşmak için değil, sadece Filipin askerlerine destek olmak amacıyla bölgede bulunuyor. General Restituto Padilla ABD özel kuvvetleri personelinin operasyonda bilgi paylaşımı için burada olduklarını, destekleyici bir rol üstleneceklerini söyledi. General tam olarak kaç kişinin geldiğini bilmediğini ancak ABD personelinin çatışmalara katılmasına izin verilmediğini, sadece kendilerini kormak için yanlarında silah olacağını açıkladı.

Çatışmalarda kaybolan 70 polisten beşi kurtarıldı

Maute örgütüyle güvenlik güçleri arasında süren çatışmalarda 70 Filipin polisi örgüt üyeleriyle çatışırken esir düşmüştü. Mermileri bittiği için örgütün eline düşen polsilerden beşi kurtarıldı. Kalan 65 polise ne olduğu ise bilinmiyor.

Çatışmalarda yaralanan polisler için bir tören düzenlendi. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte polislere madalya taktı. Polislerden biri açıklama yaparken gözyaşlarına hakim olamadı.

Bine yakın sivil mahsur

Filipinler’in Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentini kuşatan IŞİD’e bağlı Maute terör örgütüne karşı 23 mayıstan bu yana operasyonlar devam ediyor. Kentte bine yakın sivilin mahsur kaldığı belirtiliyor.

Siyah bayrak diktiler

Filipinler ordu birlikleri, Maute örgütü lideri Isnilon Hapilon’u yakalamak için Mayıs ayında operasyona girişti ancak Hapilon askerlerin elinden kurtuldu. Bunun üzerine, örgüt üyeleri Marawi’yi işgal etti. Kentteki teröristlerden birinin, siyah IŞİD bayrağını bir okulun çatısına dikme görüntüleri CNN tarafından ekrana getirildi.

İşgal sonrası dünyanın dikkati bir anda Güney Asya’ya kaydı. Zira, IŞİD Marawi’yi işgal ettiği gün Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bombalı saldırılar düzenledi.

Hemen arkasından, Filipinlerin başkenti Manila’daki bir turistik tesise düzenlenen terör saldırısında ise 36 kişi öldü. Bomba ve silahların kullandığı katliamı IŞİD bir gün sonra üstlendi.

Rehinelerin başını kesen örgüt

Malezya ve Filipinler arasındaki Adalarda 1991’den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Yakın dönemde IŞİD’e bağlılığını ilan eden örgüt, Mindanao ve Sulu’da bağımsız devlet kurmayı hedefliyor.

Örgüt, son yıllarda yabancı turistlerin başını keserek dünyayı sarsmış durumda. Rodrigo Duterte, geçen yıl Ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf’ı ‘bitirme’ emri vermişti.

Kaynak:milliyet.com.tr

Etiketler: » » » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?