logo


30 Mayıs 2015

FIFA Başkanı yeniden Sepp Blatter!

seep blatter

65. FIFA Kongresi’nde Sepp Blatter, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in adaylıktan çekilmesiyle yeniden başkanlığa seçildi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, 65. FIFA Kongresi’nde yapılan seçimde Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in ikinci tur oylaması öncesi adaylıktan çekilmesiyle yeniden başkan oldu.

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen 65. FIFA Kongresi’nde yapılan başkanlık seçiminde, 209 ülkenin delegesi oy kullandı. FIFA başkanlığı seçiminde 4 dönemdir görevini sürdüren 79 yaşındaki Blatter ile 39 yaşındaki Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yarıştı.

İlk tur oylamasında Blatter 133, Ali bin el-Hüseyin 73 oy aldı, 3 oy ise geçersiz sayıldı. Adaylardan birinin üçte iki çoğunluk anlamına gelen 140 oya ulaşamaması nedeniyle oylama ikinci tura kaldı. İkinci tur oylaması öncesi Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yaptığı açıklamayla adaylıktan çekildiğini belirtti. Böylece 5. kez yeniden FIFA başkanlığına seçilen Blatter, görevine 4 yıl daha devam etme hakkı kazandı.

Bu arada adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından Ali bin el-Hüseyin’i UEFA Başkanı Michel Platini olmak üzere birçok üyenin teselli ettiği gözlendi. Başkanlığa yeniden seçilen Blatter ise ayakta alkışlandı ve tebrikleri kabul etti.

Sepp Blatter seçimin ardından yaptığı konuşmada, kendisine destek verenlere teşekkür ederek, “Önümüzdeki 4 sene içerisinde çözülmesi gereken birçok problem var. Organizasyonda ve yönetim kurulunda yaşanan sorunları çözmeye çalışacağız. Yaşananlardan sorumlu tutuldum. O halde bu sorumluluğu üstlenerek FIFA’yı sizinle birlikte düzeltmeye çalışacağım. Benden sonra gelecek kişiye güçlü bir FIFA bırakacağıma söz veriyorum. Bunun için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo’nun da bulunduğu yetkililer, rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla hafta içinde tutuklanmıştı. İsviçre Başsavcılığı da, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği sürecinde kara para aklandığı iddiasıyla sorumlu kişiler hakkında soruşturma açmıştı.

Michel Platini’den FIFA’ya değişim çağrısı

UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA başkanlığına yeniden Sepp Blatter’in seçilmesi sonrasında “Eğer FIFA tekrar itibar kazanmak istiyorsa değişim çok önemli” uyarısında bulundu.

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen 65. FIFA Kongresi’nde Sepp Blatter’in tekrar başkan seçilmesi sonrasında UEFA’dan yapılan yazılı açıklamada Platini, Blatter’i kutlamazken seçimi kaybeden Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’i ise tebrik etti.

Michel Platini, “FIFA’da değişimi savunan ve destekleyen UEFA ile gurur duyuyorum. Eğer FIFA tekrar itibar kazanmak istiyorsa değişim çok önemli” ifadelerini kulandı. Seçim öncesinde Prens Ali’yi desteklediğini açıklayan Platini, “Takdire değer seçim kampanyasından dolayı Prens Ali’yi ve onu destekleyen tüm ulusal federasyonları tebrik ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Marca: “FIFA’da hiçbir şey değişmedi”

İspanyol basını, son günlerde ortaya çıkan yolsuzluk skandallarına rağmen Sepp Blatter’in yeniden FIFA başkanı seçilmesini eleştirdi. Gazetelerin internet sayfalarına yansıyan başlıklarda ve yorumlarda, Blatter’in yolsuzluk olaylarına, ABD ve İngiltere gibi güçlü ülkeler ile UEFA’dan gelen tepkilere rağmen yeniden FIFA başkanı seçilecek desteği bulabildiğine vurgu yapıldı.

Ülkenin yüksek tirajlı spor gazetelerinden Marca, “FIFA’da hiçbir şey değişmedi” başlığını atarak, haberde “Yolsuzluk olayları bile futbolun en büyük kurumunda taşları yerinden oynatmadı” yorumunda bulundu. AS gazetesi de “FIFA’da hala çoğunluğun Blatter’in yönetimini desteklemesi önemli olmaya devam ediyor. UEFA Başkanı Michael Platini’nin son adımları ve demeçleri bile tarihi bir seçim olmasını sağlayamadı. ABD, İngiltere ve Almanya’nın baskıları, beklenen bir sonucun değişmesi için yeterli olmadı” ifadelerini kullandı.

El Mundo Deportivo gazetesi de “Blatter nakavt yaparak kazandı” başlığını kullanarak, “Blatter, 5 . kez FIFA başkanı seçildi. Son dönemlerdeki suçlamalar ve baskılar Blatter’i yerinden etmeye yetmedi. Seçimlerde Blatter, yine Asya ve Afrika’dan kuvvetli destek aldı. Güney Amerika ve Okyanusya ülkeleri ise son anda sürpriz yaparak Blatter’e destek vermedi” değerlendirmesini yaptı.

“Blatter, rakibi çekilince yeniden FIFA başkanı seçildi” başlığını atan El Pais gazetesi de “Yolsuzluk skandalının faturasını İsveçreli Blatter ödemedi” diye yazdı. Blatter’in FIFA’yı her zaman “FIFA ailesi” diye tanımladığına atıfta bulunan El Pais, “Blatter şaşkın mı yoksa Baba filmindeki gibi bir Don Blatter mi? Bugünün meselesi, 1998’den bu yana FIFA Başkanı olan Blatter’in, uluslararası futbol sektöründe dönen milyarlarca avroyu yönlendiren bir mafya babası mı yoksa etrafını çevreleyen yolsuzlukların farkına varmayan 79 yaşında şaşkın bir dede mi olduğudur” yorumunda bulundu.

Diğer İspanyol gazetelerinden El Mundo, “Blatter, yolsuzluk skandallarının tam ortasında yüzde 63 ile yeniden FIFA başkanı seçildi”, La Vanguardia da “Blatter, yolsuzluklara rağmen yeniden FIFA başkanı seçildi” başlıklarını attı.

BBC: “Blatter: 1 – Futbol: 0”

Sepp Blatter’in yeniden FIFA başkanlığına seçilmesi, İngiliz basınında geniş yer buldu. Başkanlık seçiminin ardından ülke basınının internet sitelerine yansıyan haberlerde, Blatter’in son günlerde yaşanan skandallara rağmen görevinde kaldığı belirtildi.

İngiliz yayın kurumu BBC, Blatter’in Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in ikinci tur oylaması öncesi adaylıktan çekilmesiyle yeniden başkan olduğu hatırlatılarak, “Blatter, tutuklamaların ve yolsuzluk iddialarının gölgesinde yeniden FIFA başkanlığına seçildi” yorumunda bulundu.

“Blatter: 1 – Futbol: 0” başlığıyla okurlarını karşılayan Daily Mail gazetesi, “FIFA başkanı Ali’yi nakavt etti ama yolsuzluk skandalları arasında koltuğunu ne kadar koruyabilir?” değerlendirmesinde bulundu. Telegraph gazetesi, FIFA başkanlığı seçiminin yolsuzluk skandalları gölgesinde yapıldığını belirterek, “FIFA başkanı, yolsuzluk skandalı fırtınasını şimdilik atlattı” ifadesini kullandı.

Dünya futbolunun başındaki kurumda kaos yaşandığına işaret eden Guardian gazetesi, FIFA Başkanı Blatter’in 5. dönemine girdiğini hatırlattı. Mirror gazetesi ise tutuklamalar, yolsuzluk iddiaları ve UEFA’nın karşı olmasına rağmen Blatter’in skandallara meydan okuyarak yeniden göreve geldiğini ifade etti.

La Gazzetta dello Sport: “Blatter hala başkan”

Sepp Blatter’in üst üste 5. dönem FIFA başkanlığına seçilmesi İtalyan basınında, “Blatter hala başkan” ve “Blatter’in başkanlığı yeniden onaylandı” şeklindeki başlıklarla duyuruldu. Ülkenin önde gelen spor gazetelerinden La Gazzetta dello Sport, Blatter’in yeniden FIFA’nın başkanı olarak seçilmesine ilişkin haberini, “Blatter hala başkan” başlığıyla duyurdu.

Luis Figo: “Bugün futbol için kara bir gün. Futbol ve futbolu sevenler kaybetti”

Gazetenin sitesindeki konuyla ilgili haberi bir süre sonra, FIFA başkanlığına aday olup daha sonra çekilen eski Portekizli futbolcu Luis Figo’nun sosyal paylaşım sitesinden yaptığı, “Bugün futbol için kara bir gün. Futbol ve futbolu sevenler kaybetti” yorumuyla okuyucularına ilk sırada duyurması dikkati çekti.

Sepp Blatter’in yeniden seçilmesini eleştiren Figo, “Blatter, yolsuzluğu biliyordu ve tolerans gösteriyordu. Onun yeniden seçilmesi FIFA organizasyonunun da hastalıklı olduğunu gösteriyor” yorumunda bulundu. Figo, Blatter’in gerçekten futbol için endişeleniyorsa ilerleyen günlerde tekrar istifa etmesi gerektiğini savundu.

Corriere dello Sport gazetesi ise “FIFA seçimlerinde Blatter’in başkanlığı onaylandı” başlığıyla duyurduğu haberinde, 79 yaşındaki başkanın üyelere yaptığı teşekkür konuşmasına yer verdi. Tuttosport gazetesinde çıkan haberde de, “Blatter yeniden başkan” başlığı kullanılırken, “FIFAGATE” adı verilen son yaşanan rüşvet operasyonu ve UEFA ile ABD’nin muhalefetine rağmen Blatter’in Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in çekilmesiyle 5. kez üst üste yeniden başkan olduğu yazıldı.

Ülkede ana akım gazetelerden La Repubblica ise “Yolsuzluk skandalına rağmen Blatter başkan olarak kalmaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi. Rainews24 kanalı da haberinde “Blatter, FIFA yönetiminde kalmaya devam edecek” yorumuna yer verdi.

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+10 = ?