logo


29 Temmuz 2016

FETÖ mağduru pilotlar için müjdeyi iki bakan verdi

FETÖ mağduru pilotlar için müjdeyi iki bakan verdi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, sağlık kontrolünde elenen birçok pilotun FETO mağduru olduğunu açıkladı. Bu durumda olan pilotların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dönmesi için çalışma başlatılırken Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Şimdi onlara geri dönüş imkanı veriyoruz, ama bu sefer sağlık kontrolünü Sağlık Bakanlığı doktorlarının olacağı bir heyet yapacak” dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminden sonra ordudan atılan pilotlar yüzünden Hava Kuvvetleri’nde bir zaaf yaşamayacağını söyledi. Ayrılan pilotların geri dönme talebi olduğunu belirten Işık, “Bu yapının baskıları sonucunda askeri okullardan ayrılanların yaşadıkları haberlerini yapıyoruz. Devlete ödedikleri tazminatlar var.Bu konuda çalışmayı tamamladık. Birkaç alternatifli çalışmamız var. O arkadaşlarımızın sorunlarını çözecek düzenlemeyi sağladık. Geri dönmelerde dikkatli olmamız gerekiyor. Tazminat konusunda çalışma yaptık. Geçmişe dönük bir düzenlemeyi hazırladık ama kapsamını başbakanımız ve maliye bakanımızla istişare ile belirleyeceğiz” dedi.

Türkiye gazetesinin haberine göre darbe girişimine karışan 241 savaş pilotunun ihraç edilmesinin ardından devlet açığı kapatmak için düğmeye bastı. FETÖ, darbe girişiminde ana rollerden birini oynayan Türk Hava Kuvvetleri’ndeki yapılanmasının önünü açmak için normal pilotları sağlık raporları ile uçamaz hale getirmişti. Paralel yapının hava hastanelerindeki doktorları, sağlıklı savaş pilotlarına “kalp” rahatsızlığı teşhisi koyduğu ortaya çıkmıştı. Yıllık muayenelerden geçemeyen 500’ü aşkın pilot bu gerekçeyle sistem dışına itilmişti. Paralel yapının Eskişehir, Etimesgut ve İzmir Hava Hastanelerinde çok etkin olduğu öğrenilirken, pilotlara verilen “uçamaz” raporlarının büyük çoğunluğunun ise Etimesgut Hava Hastanesi’nin doktor imamı M.A. ve Eskişehir Hava Hastanesi’nin doktor imamı Ş.B. tarafından verildiği ileri sürülmüştü.

FETÖ bu yolla 2008-2014 arasında savaş pilotu 50’yi aşkın kurmay albay ile 10’u aşkın generali tasfiye etti. Kurmay olmayan 80’i aşkın savaş pilotu da o yıllarda muayeneye takıldı. Uçamaz raporlarıyla son 5-6 yılda sistem dışına itilen pilot sayısı ise 500’ü aştı. Bu boşalan kadroların çoğu da örgüt unsurlarıyla dolduruldu. Hava Hastanesi’nde uçamaz raporu verilen pilotların yüzde 95’inin sivil hastanelerde sağlam çıktığı da belirlendi.

CANİKLİ’DEN RAPOR AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, örgütün kendilerinden olmayan pilotları devre dışı bırakmak için sağlık raporlarını belli merkezlerden yönettiklerine hatırlatarak, “Türk Hava Kuvvetlerine tamamen kendi adamlarını almışlar… Şimdi onlara geri dönüş imkanı veriyoruz, ama bu sefer sağlık kontrolünü Sağlık Bakanlığımızın doktorlarının olacağı bir heyet yapacak” dedi.

Etiketler: » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?