logo


Fenerbahçe’den UEFA’da tarihi savunma

uefa-1362121557UEFA’nın 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdiği Fenerbahçe Kulübü’nün UEFA Tahkim Kurulu’ndaki duruşmalı toplantısı sona erdi. Duruşmada önce Gençlerbirliği maçı, ardından İBB maçının görüntüleri eşliğinde savunma verildi. Ardından Ertuğrul Özkök ifade verdi. Saat 19:00 itibari ile Mehmet Yıldız ile Aziz Yıldırım Tahkim Kurulu’nun karşısında çıktı. Yıldırım’ın savunması yaklaşık 1 saat sürdü. Fenerbahçe heyeti Tahkim Kurulu’ndaki savunmanın ardından UEFA Merkezi’nden ayrıldı. Fenerbahçe Kulübü’nün Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tolga Aytöre, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada “Bizim delillerimizin çok net olduğunu belirttik. Duruşmanın uzun sürmesi olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmemeli.” dedi.

UEFA Disiplin Kurulu’nun şike iddialarıyla ilgili verdiği 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına itiraz eden Fenerbahçe Kulübü, UEFA Tahkim Kurulu’nda savunmasını verdi.

Heyet, önce duruşmalı toplantıda saat 16:30’dan itibaren 1 saat 10 dakika boyunca Gençlerbirliği maçının görüntülerini izledi.

Saat 17:10’dan itibari ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının görüntüleri eşliğinde Fenerbahçe Tahkim’e savunmasını sürdürdü.

18:15’te ise Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök çağrıldı. Özkök, Sivasspor maçı ile ilgili Tahkim’e savunma yaptı. 2011’deki maçı izlemek üzere F.Bahçe Yönetimi ile birlikte Sivas’a giden Özkök, bir siyah çanta içinde para alışverişi yapıldığı iddiasını yalanladı ve böyle bir duruma şahit olmadığını söyledi… Özkök daha önce bu konu hakkında bir yazı kaleme almıştı.

Bu arada UEFA Tahkim Kurulu, Aziz Yıldırım’ın tanıklık yapmasını kabul etti.

18:50 sularında Korcan Çelikay ifade vererek salondan ayrıldı.

19:00 itibari ile Mehmet Yıldız ile Aziz Yıldırım Tahkim Kurulu’nun karşısında…

19:50 Duruşmaya ara verildi. Avukatların son sözlerinin ardından duruşmanın sona ereceği öğrenildi.

20:01 Fenerbahçe heyeti Tahkim Kurulu’ndaki savunmanın ardından UEFA Merkezi’nden ayrılıyor. Sarı-Lacivertli yöneticilerden açıklama bekleniyor.

22:00 Fenerbahçe’nin UEFA Tahkim Kurulu’ndaki duruşması sona erdi.

İLK AÇIKLAMA

Fenerbahçe Kulübü’nün Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tolga Aytöre: “Bizim delillerimizin çok net olduğunu belirttik”…”Duruşmanın uzun sürmesi olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmemeli.”

Kimler katıldı?

İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan UEFA merkezindeki duruşmalı toplantıda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler, kulüp avukatları ve şahitler hazır bulunuyor.

Sarı-lacivertli kulüp, şike veya teşvik primiyle suçlandıkları maçlarla ilgili aralarında futbolcularında bulunduğu çok sayıda kişiyi şahitlik yapmaları için davet etmişti. Gazeteci Ertuğrul Özkök’ün yanı sıra, Mehmet Yıldız, Serdar Kulbilge, Korcan Çelikay, Orhan Şam, Tamer Yelkovan, Ümit Aydın, Yusuf Turanlı ve İlhan Ekşioğlu gibi isimler şahit olarak duruşmaya katıldı.

Duruşmaya, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi ve avukat Tolga Deniz Aytöre ile yedi avukat da iştirak ediyor.

Karar 15 Temmuz’da

UEFA Tahkim Kurulu’nun, sarı-lacivertli kulüp hakkındaki kararını 15 Temmuz Pazartesi günü açıklaması bekleniyor.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+6 = ?