logo


16 Ekim 2015

Fatma Girik umutla beklemişti…

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-04-07 10:04:55Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Türk sinemasının ünlü kadın yıldızlarından Fatma Girik, yaklaşık bir yıldır Bodrum’da yoğun bakımda tedavi gören hayat arkadaşı ünlü yönetmen Memduh Ün’ün iyileşmesini bekliyordu.

Bu sabah yaşamını yitiren yönetmen Memduh Ün, geçen 11 Kasım’da hayat arkadaşı Fatma Girik ile yaşadığı Torba Mahallesi’ndeki evinde rahatsızlanmıştı. Bodrum Özel Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan Ün’e akciğerlerinde sıvı birikmesi, yüksek tansiyon ve yaşa bağlı organ yetmezliği teşhisi konuldu. Ün, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

Ünlü sinema oyuncusu Fatma Girik, yaşam mücadelesi veren hayat arkadaşını hiç yalnız bırakmadı. Çok uzun bir süre hergün saat 08.30’da hastaneye giden Girik doktorlardan bilgi alıp, tüm günü kafeteryada bir köşede gelecek iyi bir haber bekledi. “Fatma Hanım asla ümidini kaybetmedi” diyen yakınları, “Memduh Bey’in iyileşeceğini ve birlikte bir gün evlerine dönecekleri günü bekliyor. Bugüne kadar hastanedeki ziyareti bir gün bile aksatmadı. ’Evde bekle’ tekliflerimizi ise asla kabul etmedi” diye konuşmuştu.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Vefat haberinin ardından doktorlar bu sabah Fatma Girik’i arayarak hastaneye davet etti. Yakın arkadaşı Filiz Kalkavan ile hastaneye giden Girik’e doktor gözetiminde acı haber verildi. Büyük üzüntü yaşayan, gözyaşlarına boğulan sanatçının bir odada dinlenmeye çekildiği belirtildi. Kalkavan, Onu yaşatmak için doktorlar da Fatma hanım da çok mücadele etti. Ancak ömrü bu kadarmış” dedi.

fatma girik memduh ün

BAŞHEKİMDEN YAZILI AÇIKLAMA

Acıbadem Bodrum Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Aydın Aksoy, ünlü Yönetmen Memduh Ün’ün ölümünün ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Türk sinemasının büyük yönetmenlerinden Memduh Ün’ü, 16 Ekim 2015 Cuma günü, saat 10.38 itibariyle maalesef kaybettik. Kronik böbrek yetmezliği ve kronik solunum yetmezliği nedeniyle, 285 gündür tedavi gördüğü hastanemizin Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisini sürdürüyorduk. Özellikle Memduh Ün’ün tedavi sürecinde yanı başında olan Fatma Girik’e, ailesine ve Türk halkına bu değerli insanı kaybettiğimizden dolayı duyduğumuz üzüntüyü belirtmek ve başsağlığı dilemek isteriz.”

VASİYETİ: TÖREN İSTANBUL MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ’NDE

Ünlü yönetmenin vasiyeti üzerine Memduh Ün’ün önümüzdeki pazartesi günü İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde saat 11.00’de yapılacak törenden sonra tekrar Bodrum’a getirileceği ve salı günü ikindi namazından sonra Torba Mezarlığı’nda defnedileceği öğrenildi.

Bu arada Memduh Ün’ün cenazesi, saat 12.30’da Bodrum Belediyesi cenaze aracıyla Acıbadem Hastanesi’nden alınarak Konacık Mahallesi’ndeki Bodrum Belediyesine ait morga götürüldü.

MEMDUH ÜN KİMDİR?

1920 yılında İstanbul’da doğdu. Beşiktaş’ın 1940-41 sezonu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ün futboldan koptuktan sonra Turhan Ün takma adıyla 1947’de sinemada oyuncu olarak yer aldı. 1951’de Arşavir Alyanak’la birlikte Yakut Film adlı bir şirket kurdu. Yönetmenlik deneyimini geliştirince bu kez kendi adına Uğur Film adında bir şirket kurarak çalışmalarını sürdürdü. Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra, film senaryoları da yazdı. Yönettiği filmlerle birçok ödül kazandı. Ayrıca bir filmin müziğini, iki filmin de kurgusunu yapmıştır.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+1 = ?