logo


25 Ocak 2016

Farketmeden gelen ölüm: İnsomnia

Farketmeden gelen ölüm

Dünyada sadece 100 kadar insanı etkileyen insomina isimli hastalık insanların 7 ay içerisinde ölümüne neden olabiliyor.

Bu hastalığa yakalanan insanlar iyi bir gece uykusuna hazırlanamıyor ve kendilerini bırakamıyorlar. Nedeni ise bir proteinin şeklinin bozulması ve beyne zarar vermesi. Hürriyet’in haberine göre, bu durum insomnia ile birlikte terleme, iktidarsızlık, çarpıntı, yürüme güçlüğü, kilo kaybı, anksiyete ve hatta bunamaya bile neden oluyor.

Hastaların geneli orta yaşta olurken 7 ay ile 3 yıl arasında insanları ölüme götürebiliyor. Dünyada bugüne kadar bilinen en genç hasta ise 2014 yılında 16 yaşında bu hastalıktan ölen genç bir erkek oldu. Adı açıklanmayan hastanın çift görme ve halüsinasyonlar gibi şikayetlerin yanı sıra yürüme güçlüğü de yaşadığı öğrenildi.

insomnia

“UYUMAYI BIRAKIP ÖLECEĞİM”

Bologna Üniversitesi’nin uyku laboratuvarında hastalığı teşhis edilen 53 yaşındaki erkek hasta ise “Uyumayı bırakacağım ve 8-9 ay içinde ölmüş olacağım” dedi.

Hastalığın nedenini bulmak için uzun yıllar araştırma yapan uzmanlar beyindeki proteinin yapısının bozulmasıyla alakalı olduğunu ortaya çıkardı. Bu durum ayrıca genetik bir mutasyona da neden oluyor.

İtalyan bilim adamları geçen yıl bu hastalığı tedavi etmek ya da yavaşlatmak için bir antibiyotik üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+9 = ?