logo


14 Ağustos 2014

Facebook’ta yeni tehlike

facebook1Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’ta son günlerde yeni bir tehdit ortaya çıktı.

Sosyal medya devini kullananlar yeni bir tehlikeyle karşı karşıya geldi. Facebook Color Scam isimli virüs, uygulamayı yükleyen kullanıcıların güvenliğini tehdit ediyor.

Ortaya yeni çıkan bir aldatmaca olan Facebook Color Scam uygulaması kullanıcı tarafından yüklendiği takdirde logonun renginin değişeceği belirtiliyor, ancak işin iç yüzü tamamen farklı. Uygulamaya izin verildiği zaman kullanıcı bir pishing sitesine yönlendiriliyor.

Bu virüs aracılığıyla siteye yönlendirilen kullanıcılar açılan videoyu izlemeyi seçmesiyle kullanıcıların arkadaş bilgilerini ele geçiriyor ve bu arkadaş listesindeki kişilere mesajla ulaşılabiliyor.Videoya tıklamaları halinde PC kullanıcıları pornografi içerikli websitelere yönlendirilirken, Android kullanıcıları ise cihazında virüs bulunduğunu söyleyen bir uyarı mesajıyla karşılaşıyor.

Facebook’un mavi logosundan sıkılmış olsanız dahi böyle bir tehlikeye maruz kalmamak için bu tür uygulamalardan uzak durmanız güvenliğiniz için önemli.

Tüm bunlara rağmen kendi bilgisayarınızda sosyal ağa ait mavi renklerden kurtulmak istiyorsanız bunun başka bir yöntemi bulunuyor. Chrome web tarayıcısının sahip olduğu bir eklenti ile sayfanızı renklendirebilirsiniz.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+1 = ?