logo


Eşle zorla cinsel ilişkiye girmek ağır tahrik

zorla-iliski
Erzurum’da zorla cinsel ilişkiye girmek isteyen eşini bıçaklayan 4 çocuk annesi, 37 yaşındaki Süreyya Y., 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, hükmün açıklanmasını 5 yıl süreyle erteledi.

Olay, geçen 25 Şubat günü merkeze bağlı Aziziye İlçesi’nin Yarımca Mahallesi’nde meydana geldi. Çocukların okula gitmesi ardından Lütfü Yaşar Y., eşi Süreyya’yı cinsel ilişkiye girmeye zorladı. Çıkan tartışma sırasında Süreyya Y., eşini bıçakla yaraladı. Şikayet üzerine yakalanan Süreyya Y., tutuklanarak Erzurum E Tipi Cezaevi’ne konuldu.
Süreyya Y., hakkında, ’Eşe karşı adam öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemi ile 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bugün görülen ilk duruşmada tutuklu Süreyya Y., eşi Lüftü Yaşar Y., 13 yaşındaki kızı L., 12 yaşındaki oğlu Y. ve ikiz erkek çocukları 8 yaşındaki Y. ile E. ile avukatlar hazır bulundu. Duruşmada annelerini uzaktan izleyen çocuklar gözyaşı döktü. 17 yıldan bu yana eşinden şiddet gördüğünü ve maddi sıkıntı çektiğini vurgulayan Süreyya Y., şunları söyledi:

“YERE DÜŞÜNCE YARDIM İSTEDİM”

“Kesinlikle öldürme kastım yoktu. Çocukları kahvaltı yaptırmadan aç karnına okula gönderdim. Yiyecek ekmek bile yokken kocamın birlikte olma isteği bardağı taşırdı. Üzerime geldi ve ben istemediğim halde zorla cinsel ilişkiye girmek istedi. Kabul etmeyince küfür etti. Seni kullanıp kullanıp atacağım, sonra anneni getireceğim’ diye ağıza alınmayacak laflar söyledi. Kendimi korumak için mutfaktaki bıçağı aldım. Farkında olmadan savurdum, ’yaralandım’ deyince inanmadım. Dışarıya çıktıktan sonra yere düştüğünü görünce yardım istedim. 17 yıldır şiddet, küfür ve zorla ilişkiye maruz kalıyorum. Çocuklarımın gözü önünde bile ilişkiye girmek istiyordu. Öldürmek istemedim. 17 yıldır ailem ‘Evden gelinlikle çıktın, ancak kefenle dönersin’ dediği için dönemedim. Çocuklarım çok mağdur durumda.”

“ZORLA CİNSEL İLİŞKİ, AĞIR TAHRİKTİR”

Lütfü Yaşar Y., olay tarihinde eşini dövdüğünü, küfür ettiğini ve zorla ilişkiye girmek istediğini kabul etti. Süreyya Y.’nin avukatı Alparslan Başlıcan da müvekkilinin öldürme kastı olmadığını suçun, yaralama olayına girdiğini vurguladı. Müvekkilinin ağır tahrik altında istemeden yaralama eylemenin gerçekleştirdiğini bildiren Başlıcan, şöyle dedi:

“Taraflar arasında ekonomik sıkıntılar nedeniyle daima geçimsizlik mevcut. Zorla cinsel ilişkiye girmesi ağır tahrik oluşturmuştur. Aile, kaymakamlığın 4 çocuk için verdiği öğrenci yardımı ile geçinmektedir. Hatta müvekkilim kocasına cezaevindeyken vekaletname vererek bu parayı almasını sağlamıştır. Raporlarda da sol tarafından meme ucuna 2 santimlik bıçak girdiği bellidir.”

SAVCI, AĞLAYAN ÇOCUĞU ANNESİ İLE BULUŞTURDU

Cumhuriyet Savcısı Sedat Bayrak, esas hakkındaki görüşünü açıklarken, sanığın eşini yaraladıktan sonra yardım istediğini göz önünde bulundurarak suçun kasten yaralama’ kapsamına girdiğini belirtti. Savcı Bayrak, Süreyya Y.’nin ağır haksız tahrik altında suçu işlediğini söyledi. Mahkeme heyeti bu görüş doğrultusunda Süreyya Y.’ye kasten yaralama’ suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verirken hükmün açıklanmasını 5 yıl süre ile erteleyerek Süreyya Y.’nin tahliyesine karar verdi. Karar ardından annesinin jandarmalar tarafından götürüldüğünü gören küçük Y., hıçkırarak ağladı. Savcı Sedat Bayrak, Y.’yi alarak mahkeme salonundaki mahkum çıkışı bölümünde annesinin yanına götürdü. Diğer çocuklar ve eşi karar ile sevinç gözyaşı döktü.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+7 = ?